Články Naše Žena

Přehled článků v sekci Články Naše Žena

Vysoká citlivost na inzulín - lepší spalování tuku

Hladina inzulínu je spjata přímo se spalováním tuku, protože při vyšší hladině dojde k zastavení odbourávání tuků. Když je inzulín zvýšený, nemůžete hubnout. Zvýšený inzulín blokuje produkci růstového hormonu podporujícího odbourávání tuků. Pokud jíte často potraviny bohaté na sacharidy a navíc s vysokým glykemickým indexem, stáváte se odolní vůči inzulínu, citlivost na něj klesá.

Banány zdroj energie a pomocník při zadržování vody a trávicích potížích

Banány se sklízejí nezralé, transportují se v chladicích boxech do místa prodeje. Prodávají se mnohdy ještě částečně zelené, ale doma zabalené v mikrotenovém sáčku nebo i volně na míse rychle dozrávají. Nikdy je neskladujeme v lednici, kde změknou, nevzhledně zhnědnou a přitom nedozrají.

Alergie - nepřiměřená reakce imunitního systému

Alergie je určitá porucha imunitního systému, při níž dochází k přehnané, nepřiměřené reakci organismu na určité látky, se kterými se v našem prostředí běžně setkáváme. Tyto látky, které organismus alergika vnímá jako škodlivinu, nazýváme alergeny. Může jít o roztoče, prach, pyl, zvířecí srst nebo běžné složky potravy, léky očkování. Intenzita alergických reakcí může být pokaždé jiná.

Nadměrné ukládání tuku na různých částech těla

Nežádoucí tuk se může ve vyšší míře ukládat nejen na zadku a v pase, ale i na břiše, kolenou, rukou, obličeji, lýtkách a stehnech. Za ukládání tuku může dle odborníků nejen nevhodná strava, genetické dispozice, ale i stres, nedostatek spánku, odpočinku, hormonální výkyvy a toxiny, které se hromadí v organismu. Tělo nám tak vysílá varovné signály, že je čas, změnit životní styl. Platí pravidlo, čím dále od srdce a dalších orgánů se tuk ukládá, tím menší zdravotní riziko představuje.

Italský sýr Pecorino Romano

Sýry tvoří v Itálii součást většiny jídel. I proto je Itálie zemí, kde se vyrábějí sýry světové kvality a vyvážejí se do celého světa. Pecorino je typický tvrdý italský sýr. Pecorino je souhrnný název pro všechny sýry vyráběné z plnotučného ovčího mléka. Název Pecorino vychází z italského slova pecora, které znamená ovce. Jde o jeden z nejstarších evropských sýrů. Historie Pecorino Romano sahá až do starověkého Říma, odtud název „romano“. Sýr má barvu smetanovou až světle žlutou. Chuť sýru je slaná, výrazně pikantní.

Zlepšení kvality vlasů - správná péče

Barva vlasů, kvalita a jejich množství jsou dané genetickou dispozicí, což můžeme jen těžko změnit. Na jejich stavu se však podepisuje i náš životní styl, psychické rozpoložení (stres), snaha o hubnutí, nevyvážená strava, ale i vlasová kosmetika, což ovlivnit lze.

Dna, kyselina močová

Dna je metabolické onemocnění kloubů, při kterém dochází k nadměrnému usazování ostrých krystalů kyseliny močové, nejčastěji v okolí kloubů. Přibližně 10% obyvatel České republiky má zvýšenou hodnotu kyseliny močové v krvi. Tímto onemocněním trpí většinou muži, a to ve věku 20 - 50 let, ale ani ženám se tato nemoc nevyhýbá.

Jak v zimě zbytečně nepřibývat na váze

Chlad a nedostatek světla má negativní dopad na lidský organismus. Většina z nás se cítí ospale, rychleji podléháme únavě a depresím. Tělo si v chladných dnech dělá tukové zásoby, neboť organismus má horší (pomalejší) spalování. Většinou nemáme chuť ani dostatek sil, jít se projít, zaběhat si nebo se věnovat jiným sportovním aktivitám. Pohyb má však při spalování tuků důležitou roli, jelikož tělo prohřeje ze všeho nejlépe.

Vlasy

Vlasy jsou nejvýznamnější částí ochlupení, které stejně jako u zvířat, patřilo dříve hlavně k regulaci tělesné teploty. Dnes je již tato funkce ochlupení u člověka potlačena, funkce vlasů je převážně estetická. Přesto nás vlasy v létě chrání před škodlivými účinky slunečního záření a v zimě bohatá hříva hlavu přirozeně zahřeje.

Využití homeopatie u malých dětí a těhotných žen

Během těhotenství a v období kojení se stává, že žena onemocní. Mnohé klasické léky jsou pro ni i pro dítě nebezpečné, na vyležení není čas a na některé nemoci pouhé vyležení ani nezabírá. Vedle klasické medicíny může pomoci i homeopatie, která však vyžaduje určité zkušenosti. Jedná se o čistě přírodní léčbu bez vedlejších účinků. Dobře vybraný homeopatický lék dokáže nahradit několik léků chemických, což je důležité hlavně u malých dětí, kde je potřeba, aby se zbytečně nezatěžoval citlivý dětský organismus. Pokud si to vyžaduje akutní stav dítěte, lze rozpuštěné homeopatické léky použít už i u novorozence.

Artróza nebo artritida, léčba, prevence

Při delší bolesti kloubů, kdy žádné léky nepomáhají, může jít buď o revmatoidní artritidu, nebo o artrózu. I když nám prvotní příznaky mohou připadat shodné, je mezi těmito nemocemi zásadní rozdíl.

Ředění krve přírodní a chemickou cestou

Srážení krve je za normálních okolností přirozený proces, který zastavuje krvácení ran a brání tak vykrvácení. Zásadní roli při srážení krve mají krevní destičky a koagulační faktory (speciální bílkoviny). Zdravé srážení krve je regulováno protichůdnými mechanismy, které působí protisrážlivě (jde především o látku plazmin). Protisrážlivé látky tak zabezpečují, aby nedošlo k přehnanému srážení krve.

Enzymy - systémová enzymoterapie

Od narození si neseme do života určité zásoby enzymů, které se však s věkem vyčerpávají. Jsou to složité látky bílkovinné povahy. V buňkách lidského těla vznikají z aminokyselin, které organismus získává trávením bílkovin obsažených v potravě. Enzymy urychlují a řídí všechny biochemické děje v organismu, proto se jim také říká biokatalyzátory. Pokud by tomu tak nebylo, došlo by k narušení všech životních funkcí. Enzymy jsou důležité i pro všechny chemické reakce, které se v těle uskutečňují. Žádné minerály, vitamíny ani hormony nevykonají práci bez enzymů. Strava bohatá na enzymy dodá tělu energii, posílí imunitní systém a podpoří léčebné procesy organismu.

Únava (jarní únava)

Únava je pocit, jehož definicí je snížená schopnost vykonávat méně či více náročnou činnost. Projevy únavy mohou být u každého jedince jiné.

Bolest bederní páteře – skolióza, lordóza, kyfóza

Správný postoj by měl vypadat tak, že nohy jsou rovně u sebe, kolena i kyčle jsou napjaté, ale ne prohnuté. Páteř je rovná, pokud se opřete o zeď, budou se záda dotýkat týlem, lopatkami, hýžděmi, lýtky a patami. Tělo nesmí být křečovitě napjaté, pánev, hlava ani břicho nesmí vyčnívat dopředu. Záda by měla zůstat rovná i při naklánění, chůzi a běžných denních činnostech. Síla se tak rozloží do celé páteře a nedochází k přetěžování jejích částí.

Příznaky Alzheimerovy choroby, rizikové faktory

Alzheimerova choroba je onemocnění mozku, při němž dochází k postupné demenci. V současné době není známa příčina vzniku. Z neuropatologických nálezů však víme, jak nemoc probíhá. Změny postupně působí rozpad nervových vláken a nervových buněk. Alzheimerovou chorobou se mění také látková činnost mozku. Jako první toto onemocnění popsal Alois Alzheimer, proto Alzheimerova choroba.

Co škodí a co naopak prospívá našemu mozku

Již v 8. tt má plod zřetelně viditelný mozek a kolem 28. tt je již rozvinuta část, která je sídlem myšlení. Při narození váží mozek dítěte v průměru 400 g. Na jeho povrchu jsou zatím pouze hlavní brázdy a mělké rýhy. Mozek dále dozrává a roste, po 12 měsících života mívá dvojnásobnou váhu. Do 3 let se hmotnost ztrojnásobuje a v šesti letech dítěte váží zhruba 1,250 kg.

Otoky dolních končetin

Otoky dolních končetin jsou poměrně častým problémem a mohou být spojeny i s řadou závažných onemocnění. K určení diagnózy je zásadní, zda jsou oteklé obě nohy nebo jen jedna.

Vysoké dávky vitaminu C aplikované přímo do žíly

Při déletrvajícím fyzickém nebo psychickém stresu je spotřeba vitaminu C tak vysoká, že vzniká deficit tohoto vitaminu v krevní plazmě. I kdybychom snědli mega dávky vitaminu C, do krve se ho nedostane dostatek přes střevní bariéru a tělo tak nadbytek vyloučí močí. V krvi jsou tak jeho koncentrace pouze nízké, což nestačí k zajištění léčivých účinků, tj. protizánětlivých, protiinfekčních a protinádorových.

Pozor na grepy při užívání léků a antikoncepce

Grapefruity sice obsahují značné množství potřebného vitaminu C, ale současně se v nich vyskytují i látky, které v lidském těle blokují tvorbu některých enzymů nezbytných k řádnému fungování organismu. Pomeranče nebo citróny tyto blokující látky neobsahují.

Přechod infekce HIV v onemocnění AIDS

Virus HIV prochází celkem 4 fázemi, než se z něj stává AIDS.

Jak zjistíte, jste-li nakaženi virem HIV

HIV (Human Immunodeficiency Virus nebo-li Virus imunitní nedostatečnosti) napadá v lidském organismu bílé krvinky a způsobuje tak ztrátu imunitního systému. Organismus se tak stává náchylný k onemocnění a není schopen se dostatečně bránit.

Prenatální a postnatální vývoj CNS

CNS je nejvýše postaveným řídícím a integrujícím systémem v organismu. Řídí nebo alespoň zasahuje do funkce všech orgánů. Obrovského množství informací registruje se značnou přesností a rychlostí. Nové informace, včetně předchozích informací akumulovaných v paměťových stopách, rychle a precizně zpracovává ve výstupní údaje.

Ibuprofen nebezpečný před početím i v těhotenství

Během těhotenství, zvláště pak v prvním a třetím trimestru, by se žena měla vyhnout naprosté většině léků.

Přibývání na váze - zpomalený metabolismus

Dříve byl u většiny lidí přebytek jídla luxusem. Nyní se nacházíme v situaci, kdy máme potravy dostatek, někteří jedinci dokonce velký nadbytek. Tím, že tělo často dostává velké množství kalorické stravy, se kterou si není schopno efektivně poradit, začne ji ukládat do tuků. O to, aby k tomu nedocházelo a potraviny byly co nejefektivněji využity, se v našem těle stará látková výměna - metabolismus.

Strašák jménem celulitida

Celulitida není jen kosmetický problém, ale problém špatného fungování našeho organismu. Klíčovou roli v boji s celulitidou hraje vyvážená strava (bez zbytečného přejídání, ale i hladovění), dostatek tekutin, omezení alkoholu, kávy a kouření. Na vzniku a rozvoji celulitidy se podílí i nadužívání chemických léků.

Diabetik a vhodná obuv

Běžná obuv má pro diabetika často nevhodnou velikost (šířku a délku). Tím, že není přizpůsobena pro individuelní nohu konkrétního pacienta, vyvíjí zpravidla na určitá místa nadbytečný tlak. Nákupu obuvi, zvláště u diabetika, je tedy nutné věnovat náležitou pozornost, neboť nesprávná obuv představuje u diabetika vyšší riziko ztráty končetiny.

Anafylaktický šok

Tento stav je akutní alergickou reakcí celého organismu na cizorodou látku, se kterou se postižený již setkal. Příznaky anafylaktického šoku obvykle nastupují do 30 minut od setkání s alergenem, u vnímavých jedinců se však anafylaktický šok může rozvinout již během několika minut nebo dokonce i vteřin a může být i smrtelný.

Deodoranty

Deodoranty jsou kosmetické přípravky, které zabraňují tvorbě pachu a působí dezinfekčně. Pach potu pouze překrývají, ale samotnému pocení nezabraňují. Aplikují se do podpaží, jejich použití není vhodné na poraněnou nebo podrážděnou pokožku.

Co kloubům prospívá a co jim naopak škodí

Pravidelné cvičení a zdravý životní styl prospívají nejen vaší postavě, ale i dobrému stavu vašich kloubů. Lze tak předejít i závažnému onemocnění, jako je artróza. Velmi však zaleží na druhu pohybu, neboť přílišná zátěž nebo jednostranné zatěžování kloubům naopak škodí. Stejně tak i nadváha patří k rizikovým faktorům vzniku artrózy.

Antiperspiranty

Antiperspiranty jsou přípravky, které zabraňují nadměrnému pocení. Jejich účinek je však pouze částečný a mnohdy závisí na složení samotného antiperspirantu.

Prevence, aneb jak předcházet problémům nohou u diabetiků

Samotné onemocnění cukrovkou je rizikovým faktorem. Zvýšená pravděpodobnost postižení neuropatií (poškození nervů a cév) závisí od délky trvání diabetu. Čím déle nemocný trpí diabetem, tím je větší riziko rozvinutí této komplikace. Mezi další rizikové faktory patří i tzv. neovlivnitelné faktory, jako jsou věk a pohlaví (u mužů je vyšší pravděpodobnost).

Dětská kola a cyklistika s dětmi

Cyklistika je ideální rodinný sport. Děti se jí mohou věnovat již od velmi útlého věku a navíc si cyklovýlety může užívat společně celá rodina. Stačí mít to správné vybavení. Nejprve to bude vozík za kolo nebo cyklosedačka, později odrážedlo a nakonec dětské kolo. Pojďme se na tyto sportovní pomůcky podívat podrobněji.

Korek - korková podlaha

Korek pochází z kůry korkového dubu, který roste hojně v Portugalsku, Španělsku, Francii, Itálii, Sardinii, Tunisku a v Alžírsku. Jde o listnatý strom z čeledi bukovité, který dorůstá do výšky až 12 – 15 m, někdy až 20 m. Některé stromy dosahují stáří až 200 let. Listy jsou střídavé, oválné, nepravidelně vykousané, veliké až 10 cm. Květenstvím jsou jehnědy, plodem žaludy o velikosti až 3 cm. Dub korkový má schopnost regenerovat svoji kůru.

Snížení hmotnosti pomocí čajových směsí

I dobře zvolený čaj může nastartovat pomalý metabolismus (zvýšit látkovou výměnu). Stačí si vybrat jednu z následujících čajových směsí a připravit z ní nejen chutný, ale i osvěžující nápoj. Čaj je nutné pít v pravidelných intervalech během dne, a to v množství 5 – 6 šálků denně. Navíc vypijte během dne ještě 2 litry čisté vody nebo neslazené minerálky. Do jídelníčku občas zařaďte odlehčující ovocné nebo rýžové dny a úbytek na váze se jistě dostaví.

Mozol, otlak (callus, tyloma, callositas)

Mozol je ložisková hyperkeratóza, ohraničené zhuštění rohoviny (zmnožení počtu keratocytů – buněk kůže). Vzniká jako obranná reakce kůže na mechanické působení, déletrvající tření a tlak na kůži.

Několik typů, jak si vylepšit špatný dech

Špatný dech je nejen společensky nepříjemnou záležitostí, ale může být i signálem onemocnění žaludku, plic nebo krevního oběhu. V případě, že jsou na vině bakterie, lze vůni dechu podle prováděných experimentů na dobrovolnících ovlivnit nejen pečlivou ústní hygienou, ale i stravou.

Přináší vám v těhotenství kontaktní čočky problémy? Tady jsou důvody

Ženy kontaktní čočky milují. Umožňují jim korigovat oční vadu bez toho, aby se jakkoli změnil jejich vzhled, mohou sportovat nebo třeba jen nosit sluneční brýle. V těhotenství však mohou nastat komplikace, které nošení kontaktních čoček znepříjemňují. Na co se připravit?

Kvalitní čokoláda

Kakaovník plodí celý rok, ale hlavní sklizeň plodů probíhá dvakrát do roka, a to v květnu a listopadu. Když se plody otevřou, jsou vidět kakaové boby. Ty jsou ve své surové podobě obalené tenkou bílou sladkou slupkou, která se musí před fermentací bobů odstranit. Boby zrají asi týden v dřevěných krabicích pod listy banánovníků ve velkém horku. Když jsou dostatečně suché, putují do místa zpracování.

Ledový salát, zdravá pochoutka

Ledový salát používáme zastudena jako klasický salát, oblohu k jídlu či jako přísadu do jiných zeleninových salátů. Lze ho využít i do teplé kuchyně. Najemno nakrájený ho můžete ke konci varu přidávat do polévek, čímž si zachová svoji křupavost, nebo ho můžete zcela uvařit, podobně jako kapustu. Pokud je ledový salát čerstvý, vydrží vám v lednici 1 – 2 týdny. Salát skladujte v lednici v prodyšném nebo otevřeném plastovém sáčku. Listy salátu můžete dle potřeby postupně odlamovat. Při přípravě dávejte přednost odtrhávání lístečků a jejich natrhání na menší kousky ručně, neboť stykem s kovem či nerezem se ztrácí určitá část cenných látek a vitamínů. Salát umývejte až před samotnou konzumací.

Cuketa a zdravé hubnutí

Cukety jsou téměř ideální stravou pro ty, jenž se snaží udržet svou linii, popřípadě zdravě zhubnout. Mají vysoký obsah vody, což z nich dělá nízkokalorickou potravinu a přitom mají vysoký obsah biologicky důležitých látek, vitamínů a minerálů. Obsažený draslík pomáhá s vylučováním nadbytečné vody. Organismus se tak zbavuje usazených toxinů a zároveň je stimulována i činnost ledvin. Tato funkce je prospěšná zvláště pro jedince trpící zdravotními potížemi jako je dna, cukrovka, otoky končetin, revma, nadváha a podobně. Díky vysokému obsahu vlákniny mají cukety čistící účinek také na náš zažívací trakt, především na střeva. Cukety působí lehce projímavě, ale bez rizika, pouze čistí stěny střev od nebezpečných usazenin, čímž se zlepšuje jejich průchodnost. Obsažený vitamin A pomáhá udržet střevní sliznice zdravé a odolné vůči infekcím, zánětům a mikroorganismům.

Kmín kořenný – Carum carvi L. (kmín luční)

Kmín je dvouletá, někdy vytrvalá rostlina z čeledi mrkvovité. Rostlina vytváří silný vřetenovitý, slabě se větvící kořen. V prvním roce se vyvíjí listová růžice přízemních, pochvatě řapíkatých listů, ve druhém roce vyrůstá řídce větvená, rýhovaně hranatá, vysoká lodyha s přisedlými listy. Lodyha dosahuje výšky 30 – 100 cm. Drobné bílé květy jsou uspořádány ve středně velkých složených okolících. Rostlina kvete v květnu až v červnu, zraje od července do srpna. Plodem je vejčitá, z boku stlačená, světlehnědá až tmavohnědá dvounažka. Je srpovitě zakřivená a na obou koncích zúžená, má charakteristickou vůni. Kmín kořenný je rozšířen v Evropě i v západní a střední Asii. U nás se vyskytuje od nížin do horského pásma, můžeme ho vidět na lukách a pastvinách, na mezích u okrajů cest. Preferuje půdy čerstvě vlhké až vlhké, na živiny bohaté. Kmín se na našem území užívá již od středověku, nyní se hojně pěstuje, je velmi dobrou medonosnou plodinou.

Proč tloustneme?

Hlavní důvody vzniku obezity se u mužů a žen výrazně liší. I když ženy nacházejí motivaci pro hubnutí častěji než muži, jejich schopnost hubnout je těžší než u mužů. Je to dáno hlavně vyšší produkcí testosteronu u mužů, z čehož pramení schopnost tvořit svalovou hmotu. Zdravotní rizika obezity u mužů jsou však závažnější než u žen.

Kolostrum (colostrum), bovinní kolostrum

Kolostrum (mlezivo) je prvotní mléko u savců, které se tvoří v mateřské mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno ještě asi 3 – 5 dní po něm. Kolostrum obsahuje všechny důležité protilátky (imunoglobuliny – glykoproteiny produkované bílými krvinkami (B lymfocyty) jako odpověď na kontakt s infekcí), je bohaté na aminokyseliny, růstové faktory, minerály, stopové prvky. Po porodu zajišťuje u mláďat savců přirozeně pasivní imunitu, tj. příjem hotových protilátek od matky, čímž jsou chráněni v prvních týdnech života před infekcemi z nového zevního prostředí. Kolostrum chrání novorozence proti virům, bakteriím, choroboplodným houbám a kvasinkám, ovlivní jeho imunitu celoživotně.

Varovné příznaky vážného onemocnění u mužů

Existuje mnoho varovných signálů, které by ani muži neměli přehlížet. I když nemusí jít vždy o příznaky rakovinového bujení, je vhodné navštívit co nejdříve ošetřujícího lékaře, obzvláště v případě, přetrvávají-li problémy delší dobu nebo se objevují opakovaně.

Termogeneze – odbourávání nežádoucích tuků

Termogenezi odborníci definují jako zvyšování produkce tepla v těle teplokrevných živočichů vystavených chladu. Termogenezi ovlivňují i hormony štítné žlázy. Ke tvorbě tepla dochází pomocí metabolických procesů, přičemž dochází mimo jiné i k odbourávání tuků. Díky tomu získává organismus potřebný příjem energie.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je tradiční léčebný a podpůrný prostředek. Pektin obsažený v jablečném octu má schopnost zvětšovat svůj objem bobtnáním, čímž navozuje pocit sytosti a snižuje nepříjemný pocit hladu. K nasycení následně stačí menší porce stravy, což usnadňuje proces hubnutí a přispívá k péči o štíhlou linii.

Jak přírodní cestou vylepšit barvu vašich zubů

Stomatolog na speciálním pracovišti dokáže během krátké doby změnit nejen barvu vašich zubů, ale vylepšit tak i váš úsměv. Délka efektu vybělených zubů však záleží na individuálních vlastnostech každého z nás, na věku a na stravovacích návycích. I po tomto úkonu se na zubní sklovině začínají ihned usazovat pigmenty z jídla anebo nápojů a po několika týdnech je nažloutlá barva zubů zpět.

Endokrinologie

Endokrinologie je medicínský obor, který se zabývá diagnózou a léčbou poruch systému žláz s vnitřní sekrecí. Systém žláz s vnitřní sekrecí je značně složitá soustava vzájemně funkčně propojených orgánů, které výrazně ovlivňují veškeré pochody v lidském organismu. Tyto žlázy produkují hormony, kterých je v případě poruchy nedostatek nebo naopak nadbytek. Endokrinolog, specialista na poruchy vylučování hormonů, léčí jejich hladiny v lidském těle.

Plastická operace nosu (rhinoplastika)

Operace nosu (rhinoplastika) patří k nejčastějším a přitom nejnáročnějším plastickým zákrokům, vyžaduje velkou zkušenost operatéra. Mezi nejnáročnější úkony na rhinoplastice se řadí operace špičky nosu. Tvar nosu dává obličeji osobitý výraz, každá změna je proto i na první pohled značně zřetelná. Změnou tvaru nosu dochází k celkové změně výrazu osobnosti, často má vliv i na psychiku a další vývoj osobnosti. Plastika nosu řeší jak estetické, tak i funkční požadavky.

Potrat a jeho možné příznaky

Krvácení z rodidel v první polovině těhotenství bývá obvykle příznakem hrozícího nebo probíhajícího potratu, zejména časného. Krev bývá červená, tekutá nebo ve sraženinách, krvácení může být i silné. Další z možných příznaků jsou nepříjemné pocity v podbřišku, které provází pocit tlaku nebo dokonce bolestivé kontrakce (porodní stahy).

Podlahová krytina - Marmoleum

Jde o plně ekologickou podlahovou krytinu, která se na rozdíl od PVC vyrábí tradiční technologií z čistých přírodních surovin. Neobsahuje zdraví škodlivé látky, chybí zde jakákoliv umělá hmota. Základ tvoří lněný olej, nášlapná vrstva je složena z korkové drti, pryskyřice, vápence a dřevité juty. Směs je lisována na jutovou textilii zvolené tloušťky a tvrdosti, probarvená vrstva dosahuje až na podkladovou jutu, což zaručuje i při dlouhodobém používání stále bezchybný vzhled. Barevnost dodávají této podlahové krytině ekologicky šetrné pigmenty.

Také vás bolí záda?

Příčin bolestí zad je velké množství, neoddělitelný podíl na těchto potížích má i psychika. Svoji roli hrají i vrozené vady, v pozdějším věku jde o přirozený projev stárnutí, tzv. opotřebování.

PET lahve a jejich recyklace

Stejně jako všechny plasty i polyethylentereftalát (zkratka PET) se vyrábí z ropy. Jde sice o materiál s obsahem ftalátů, ale tento organický polymer má monomery ethylenu a tereftalátu pospojovány pevnou chemickou vazbou. Pro spotřebitelské účely a třídění odpadu je tento materiál označován 1 uprostřed trojúhelníku ze zacyklených šipek.

Hygienické pomůcky při menstruaci

Během menstruace se uvolňuje z těla ženy menstruační krev, která se skládá z děložní výstelky, hlenu a krve. Za tímto účelem jsou hygienickým průmyslem vyráběny menstruační vložky, kalíšky a tampóny, aby únik krve obtěžoval ženy a dívky v jejich každodenních činnostech co nejméně.

Operace karpálního tunelu

K poranění nervu v průběhu operace dochází jen výjimečně, a to při závažné chybě operatéra. Při kompletním protětí nervu následuje výpadek hybnosti v dané oblasti ruky. Častější komplikací bývá protnutí motorické větve, čímž dochází k porušení úchopu ruky. Hematom se v místě operace tvoří zcela ojediněle, prevencí je zavedení drénu. V případě, že se drén nezavede, stačí kontrola karpálního tunelu den po operaci s případným vypuštěním hematomu, aby nezpůsobil nový útlak nervu. Bolest a přecitlivělost v oblasti jizvy mizí obvykle do 3 měsíců. Kompletní návrat funkce ruky bývá do 1 roku.

Když se blíží 50, aneb když už nám není 30 let

S přibývajícím věkem přibývají nejen vrásky, ale objevují se i různé zdravotní problémy. Klíčem ke zdravějšímu stáří může být nejen úprava životosprávy, ale i aktivní odpočinek, který pomůže překonat neviditelného zabijáka, kterým je bezesporu stres.

Echokardiografie

Echokardiografie je nebolestivé vyšetření srdce pomocí ultrazvuku, které nezatěžuje pacienta žádnými riziky. Vyšetření není technicky příliš náročné, v současnosti patří mezi základní a pravděpodobně i nejrozšířenější zobrazovací diagnostickou metodou.

Klimakterium

Klimakteriu se u žen objevuje zhruba mezi 45. až 50. rokem života. Možné jsou však věkové odchylky oběma směry. Jde o stav, kdy dochází k přirozenému útlumu vaječníků, čímž se snižuje tvorba hormonů (estrogenu a progesteronu). Nastává tzv. menopauza, období, kdy žena není již schopna přirozenou cestou otěhotnět.

Neplodnost a hysteroskopie

Hysteroskopie je moderní endoskopická vyšetřovací metoda, které má významné využití v gynekologii. Lékařům tak umožňuje prohlédnout děložní hrdlo a děložní dutiny a odhalit i možné příčiny poruch uhnízdění embrya. Toto vyšetření se provádí speciálním optickým přístrojem – hysteroskopem. Jedná se o tenkou kovovou trubičku o průměru několika milimetrů, která je na konci opatřena kamerou a studeným (nepálivým) zdrojem světla. Kamera zprostředkovává přenos obrazu zevnitř dutiny děložní na obrazovku.

Bolest při pohlavním styku

Existuje několik možných důvodů, kdy příjemný prožitek z pohlavního styku narušuje u ženy nepříjemná bolest.

Cvičení pro těhotné

Většina těhotných žen, pokud jde o bezproblémové těhotenství, se může věnovat pohybu a cvičit téměř po celou dobu těhotenství. Není důvod k obavám, že by cvičením došlo k ohrožení vývoje plodu, naopak cvičení tento zdárný vývoj podporuje.

Jak se vyvarovat riziku popálenin u malých dětí

V době, kdy dítě začne již samo lézt, popřípadě začne chodit, stoupá i jeho zvědavost a touha po poznání. Svými nenechavými prstíky si chce samo vše osahat a důkladně prozkoumat. Pryč je doba klidu a nastává období, kdy je třeba dítě neustále pečlivě hlídat a snažit se z jeho dosahu odstranit vše, co by u něho mohlo způsobit úraz.

Nádory a vitamin B17 (laetryl)

Po chemické stránce se jedná o sloučeninu dvou molekul cukrů, jež je označována jako amygdalin. Obsahuje benzaldehyd a kyanid. Amygdalin je pro svůj obsah kyanidu na seznamu jedovatých látek. Na druhé straně je v USA povolen a distribuován jako lék proti rakovině. V Česku a na Slovensku to byla firma Terezia Company, s.r.o., která uvedla tento potravinový doplněk na trh.

Sex i v pokročilém věku

Nejen lidský věk se postupně prodlužuje, ale i kvalita života a délka sexuální aktivity. Většina padesátiletých, ale i mnoho sedmdesátiletých jedinců žije velmi plnohodnotný život, k němuž sex rozhodně patří.

Roztoči-matrace, matracový chránič, lůžkoviny

Roztoči patří mezi nejčastější škůdce, proti kterým v ložnicích bojujeme. Generační cyklus roztočů, kteří se živí hlavně šupinkami kůže a lupy, je pouhých 7 - 10 dní. Exkrementy roztočů patří mezi nejčastější alergeny. Jejich výskyt lze snížit častým praním lůžkovin, a to včetně matracových chráničů, polštářů a přikrývek.

Zelenina a ovoce – nejen základní potravina, ale i lék

Dle doporučení celosvětových odborníků by měla zelenina a ovoce tvořit minimálně 5 porcí v našem každodenním jídelníčku. Jedna porce představuje zhruba množství, které se vejde do středně velké dlaně dospělého člověka. Ovoce je lépe konzumovat dopoledne, zeleninu naopak v poledne a v odpoledních hodinách. Obojí se výborně hodí jako příloha nebo obloha k hlavním chodům, ale i jako základ lehkých svačinek. Zelenina a ovoce obsahují nejen množství cenné vlákniny, která zasytí i pročistí náš organismus, ale najdeme zde i množství cenných vitamínů, minerálů a stopových prvků.

Dětské koliky

Většina dětí se s více či méně intenzivními kolikovými problémy setká mezi prvním až čtvrtým měsícem života. Pravděpodobným důvodem se nabízí určitá nezralost dětského trávicího ústrojí. Střeva kojence špatně snášejí cukr obsažený v mateřském nebo kravském mléce, což způsobuje kvašení a plynatost. Není prakticky nic, co by miminku zásadně pomohlo ulevit od bolesti.

Ředění krve přírodní a chemickou cestou

Srážení krve je za normálních okolností přirozený proces, který zastavuje krvácení ran a brání tak vykrvácení. Zásadní roli při srážení krve mají krevní destičky a koagulační faktory (speciální bílkoviny). Zdravé srážení krve je regulováno protichůdnými mechanismy, které působí protisrážlivě (jde především o látku plazmin). Protisrážlivé látky tak zabezpečují, aby nedošlo k přehnanému srážení krve.

Dna, kyselina močová

Dna je metabolické onemocnění kloubů, při kterém dochází k nadměrnému usazování ostrých krystalů kyseliny močové, nejčastěji v okolí kloubů. Přibližně 10% obyvatel České republiky má zvýšenou hodnotu kyseliny močové v krvi. Tímto onemocněním trpí většinou muži, a to ve věku 20 - 50 let, ale ani ženám se tato nemoc vyhýbá.

Zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch negativně působí nejen na lidi, ale i na předměty kolem nás (hudební nástroje, obrazy,...). Také vzniká ve větší míře statická elektřina, která může některé elektronické přístroje poškodit. Při nízké vlhkosti v našich domovech, předškolních a školních zařízeních, v kancelářích se mnozí z nás potýkají se suchou a přecitlivělou pokožkou, která často praská, tvoří se ve větší míře vrásky, rty jsou vysušené. Ještě vážnější jsou škody napáchané na sliznici dýchacích cest, což se projevuje například dráždivým kašlem, škrábáním v krku a častým onemocněním dýchacích cest.