Vysoká citlivost na inzulín - lepší spalování tuku

Hladina inzulínu je spjata přímo se spalováním tuku, protože při vyšší hladině dojde k zastavení odbourávání tuků. Když je inzulín zvýšený, nemůžete hubnout. Zvýšený inzulín blokuje produkci růstového hormonu podporujícího odbourávání tuků. Pokud jíte často potraviny bohaté na sacharidy a navíc s vysokým glykemickým indexem, stáváte se odolní vůči inzulínu, citlivost na něj klesá.

Každá potravina, kterou sníme, stimuluje více či méně tvorbu inzulínu. Například tuky mají na tvorbu inzulínu minimální efekt, kdežto téměř všechny formy sacharidů jeho hladinu okamžitě zvýší.

Pro lepší odbourávání tuků je potřeba vysoká citlivost na inzulin, tj. hladina inzulínu by měla být dlouhodobě nízká nebo po přijetí sacharidů rychle klesat.

Lidé s vysokou citlivostí na inzulín jsou schopni zpracovávat sacharidy již při menším zvýšení inzulínu v těle.

Citlivost na inzulín je závislá na faktorech, jako je stravování, cvičení a životní styl. Dle vědeckých studií snižuje nárůst inzulínu po jídle s vysokým obsahem sacharidů a podporuje pálení tuků i kyselina octová (ocet). Efekt octu na snížení koncentrace glukózy v krvi je okolo 20 % - 35 %. Existuji také důkazy, že kyselina octová zvyšuje pocit sytosti, takže toho méně sníte.

Pokud tedy chcete ztratit tuk, cítit se méně hladoví nebo zlepšit hladinu glukózy ve vaší krvi, zkuste přidat do jídel různé druhy octů. Vhodný je např. jablečný ocet, který má dostatečně velkou kyselost (5%). Dá se i běžně pít, stačí rozmíchat 1 polévkovou lžíce ve sklenici vody.

Také vláknina zpomaluje trávení sacharidů a vstřebávání cukrů z tenkého střeva. Díky tomu hladina cukru v krvi stoupá mírnějším, kontrolovaným způsobem a nikoli skokově.

Existují dva druhy vlákniny, ve vodě nerozpustná vláknina a ve vodě rozpustná vláknina. Oba dva druhy vlákniny jsou důležité, ale glykémii (hladinu cukru v krvi) nejvíce snižuje právě vláknina rozpustná ve vodě. 

Bohatým zdrojem vlákniny jsou zelenina, ovoce, luštěniny a celozrnné potraviny.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...