Enzymy - systémová enzymoterapie

Od narození si neseme do života určité zásoby enzymů, které se však s věkem vyčerpávají. Jsou to složité látky bílkovinné povahy. V buňkách lidského těla vznikají z aminokyselin, které organismus získává trávením bílkovin obsažených v potravě. Enzymy urychlují a řídí všechny biochemické děje v organismu, proto se jim také říká biokatalyzátory. Pokud by tomu tak nebylo, došlo by k narušení všech životních funkcí. Enzymy jsou důležité i pro všechny chemické reakce, které se v těle uskutečňují. Žádné minerály, vitamíny ani hormony nevykonají práci bez enzymů. Strava bohatá na enzymy dodá tělu energii, posílí imunitní systém a podpoří léčebné procesy organismu.

Enzymy určují povahu i rychlost chemických reakcí v organismu. Každý enzym je přitom určen na jeden, konkrétní typ reakce.

Enzymy hrají nezastupitelnou roli při trávení potravy. Štěpí jednotlivé složky potravy (cukry, tuky, bílkoviny) na jednodušší části, které mohou být následně využity ke stavbě těla nebo jako zdroj energie.

Tepelně zpracované potraviny enzymy tělu nedodávají, ale naopak vysávají enzymatické zásoby. Pokud teplota překročí cca 45°C, enzymy jsou zničeny.

Enzymy se podílejí na:


  • štěpení potravy
  • látkové přeměně
  • likvidaci zestárlých a opotřebovaných buněk i na jejich náhradě novými buňkami
  • zneškodňování odpadních látek metabolizmu
  • nervové činnosti a myšlení
  • obraně těla proti mikrobům i jiným škodlivinám
  • hojení všech druhů zánětů

Enzymy imunitní systém nejen aktivují a zvýšují tak jeho obranyschopnost, ale dovedou i jeho aktivitu utlumit. Tím zabraňují poškozování vlastního organismu např. při autoimunitním onemocnění.

Systémová enzymoterapie má poměrně široké uplatnění především při léčbě zánětů.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...