Nádory a vitamin B17 (laetryl)

Po chemické stránce se jedná o sloučeninu dvou molekul cukrů, jež je označována jako amygdalin. Obsahuje benzaldehyd a kyanid. Amygdalin je pro svůj obsah kyanidu na seznamu jedovatých látek. Na druhé straně je v USA povolen a distribuován jako lék proti rakovině. V Česku a na Slovensku to byla firma Terezia Company, s.r.o., která uvedla tento potravinový doplněk na trh.

obrázek ke článku Nádory a vitamin B17 (laetryl)

staré čínské civilizace poznali terapeutické účinky derivátů z hořkých mandlí. Tehdy ještě nevěděli proč a co přesně jim vlastně pomáhá. Do laboratoří se dostal vitamin B17 už v 19. století. Tak jak postupoval výzkum rakoviny a její léčby, přibývaly informace o rozdílech biochemické výbavy nádorových a zdravých buněk.

Dnes je vitamin B17 jedním z nejnadějnějších objevů poslední doby mezi vitamíny. Je středem zájmu celosvětového onkologického výzkumu a jeho vlivu na zdravé a nádorové buňky.

Onkologové při studiu nádorových buněk zjistili rozdíly v biochemické výbavě nádorových a zdravých buněk. Z těchto výzkumů vyplynulo, že zdravé buňky na rozdíl od buněk nádorových obsahují enzym nazvaný rhodanáza. Ten neutralizuje kyanid na nejedovatou látku zvanou thiocyanate. Nádorové buňky, bez ohledu na typ rakoviny, obsahují naopak enzym beta-glukosidázu. Právě tento enzym je možné použít na zničení nádorových buněk. Vitamín B17 totiž neobsahuje volný, ale vázaný kyanid, který se uvolňuje až při kontaktu s enzymem beta-glukosidáza.

Amygdalin je vitamin B, který se nevyskytuje v pivovarských kvasnicích, ale ukrývá se ve více než 1 200 rostlinách. V malém množství ho nalezneme v jádrech pecek meruněk a hořkých mandlí. Dalším zdrojem této toxické látky jsou i jádra z jiných druhů ovoce jako jsou například třešně, jablka, hrušky, broskve, švestky, pomeranče. Amygdalin najdeme i v ostružinách, malinách nebo v luštěninách.

I když je vitamin B17 v nízkých dávkách doporučován k léčbě nebo k prevenci nádorového onemocnění, přesto se vzhledem k jeho vysoké toxicitě nedoporučuje užívat bez lékařského dozoru!


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Nádory a vitamin B17 (laetryl)