Když se blíží 50, aneb když už nám není 30 let

S přibývajícím věkem přibývají nejen vrásky, ale objevují se i různé zdravotní problémy. Klíčem ke zdravějšímu stáří může být nejen úprava životosprávy, ale i aktivní odpočinek, který pomůže překonat neviditelného zabijáka, kterým je bezesporu stres.

obrázek ke článku Když se blíží 50, aneb když už nám není 30 let

Mezi nejčastěji se objevující zdravotní potíže a onemocnění v tomto věku patří:


  • onkologická onemocnění
  • inkontinence, zvětšená prostata
  • problémy s erekcí
  • osteoporóza, neboli řídnutí kostí
  • deprese
  • potíže spojené s menopauzou
  • vysoký krevní cholesterol, vysoký krevní tlak - riziko vzniku onemocnění srdce (omezit především nasycené tuky, sůl, cukr)

Onkologická onemocnění – zhoubné bujení


Nejnebezpečnějším faktorem, který se podílí na vzniku mnoha zhoubných onemocnění je stres, kouření, nevhodné stravování a celkově špatný životní styl.

Poslední dobou je vedle klasických zhoubných nádorů velmi rozšířena i rakovina kůže. Toto onemocnění je však lehce zjistitelné pouhým okem pacienta. Při každé změně zbarvení kůže nebo růstu mateřských znamének je nutná včasná konzultace s dermatologem, zda se nejedná o vážnější chorobu.

Jako prevenci vzniku rakoviny či jako podpůrnou léčbu je vhodné do jídelníčku zařadit potraviny obsahující antioxidanty (schopnost vázat na sebe volné radikály), nebo je užívat formou volně dostupných potravinových doplňků (zinek, selen, betakarotén, koenzym Q10, vitamin C, vitamin E…).

Zvětšená předstojná žláza - prostata


Je prokázáno, že každý třetí muž má problémy s močením, což bývá spojeno s hypertrofií - zvětšením prostaty. Mnozí muži s návštěvou odborníka otálejí a kvůli svému studu se často dostanou k lékaři pozdě. Přitom včasná léčba bývá zpravidla úspěšná.

Prevencí onemocnění prostaty je zvýšený příjem zinku (Zn), čehož lze dosáhnout konzumací mořských ryb, zeleniny, ovoce, slunečnicových a dýňových semínek nebo volně prodejnými doplňky stravy.

Impotence - problémy s erekcí


Asi čtvrtina mužů ve věku kolem 60 let má problémy s erekcí, tudíž tito muži nedosahují plnohodnotného pohlavního života. Příčinami mohou být stres, špatné stravovací návyky, diabetes, vysoký krevní tlak nebo cholesterol, cévní choroby, roztroušená skleróza. Než se muž rozhodne užívat některý z podpůrných prostředků (většina přípravků je jen na lékařský předpis), je vhodná konzultace s ošetřujícím lékařem. Ten na základě odborných vyšetření mnohdy dokáže odhalit systémové příčiny momentální sexuální dysfunkce.

Osteoporóza


K řídnutí kostí dochází z důvodu jejich odvápnění. I když u žen k oslabení kostí dochází častěji, hlavně pak v období menopauzy, je mylné se domnívat, že je osteoporóza pouze onemocněním žen.

Často osteoporózou trpí ti jedinci, u nichž se onemocnění vyskytlo v rodině, mají nedostatek testosteronu či holdují ve velkém alkoholu. Pokud pacienta končetiny bolí, zkracují-li se nebo jsou často a snadno zlomené, může se jednat již o pokročilou etapu tohoto onemocnění. Včasným preventivním vyšetřením lze předejít komplikovaným zraněním, která následně často vyžadují i chirurgický zákrok.

Deprese


Krize středního věku je v poslední době často zmiňovaný pojem. Podílí se na ni nejen nadměrný stres a zhoršující se zdravotní stav, ale i určitý pocit prázdnoty a vzájemného ochlazení vztahu mezi partnery poté, co jejich potomci opustí rodné hnízdo. Snížená kvalita sexuálního života u mužů může vést k tak silným depresivním stavům, že mnohdy vyústí až k sebevražedným tendencím.

Podle odborníků je vhodné, aby lidé po padesátce přestali kouřit, omezili příjem alkoholických nápojů a případné deprese se snažili odstranit věnováním se oblíbeným „koníčkům“, cestováním, každodenním sportem či jinou fyzickou aktivitou. Vhodné jsou například rychlejší chůze, jízda na kole, pobyt v bazénu a podobně. Pohybem lze předejít nejen obezitě a nemocem spojeným s nadměrným ukládáním tuku, ale lze si tak ve velmi krátké době zlepšit náladu, navodit pocit pohody a štěstí.

Potíže spojené s klimakteriem (menopauzou)


Nejen úprava životního stylu, ale i skladba jídelníčku dokáže mnohým potížím předejít nebo je alespoň minimalizovat. Návaly horkosti a nadměrné pocení lze zmírnit zvýšením hladiny estrogenů pomocí rostlinných zdrojů (např. výrobky ze sojových bobů) a naopak omezit příjem kofeinových nápojů, alkoholu a kořeněných pokrmů, které nepříjemné příznaky ještě více umocňují.

Důležité je pravidelně konzumovat potraviny s obsahem železa (švestky, hroznové víno, játra, luštěniny..) a doplňovat potřebné množství vápníku (syrové mléčné výrobky, olejnatá jádra, luštěniny, brambory, ryby..).


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Když se blíží 50, aneb když už nám není 30 let