Alergie - nepřiměřená reakce imunitního systému

Alergie je určitá porucha imunitního systému, při níž dochází k přehnané, nepřiměřené reakci organismu na určité látky, se kterými se v našem prostředí běžně setkáváme. Tyto látky, které organismus alergika vnímá jako škodlivinu, nazýváme alergeny. Může jít o roztoče, prach, pyl, zvířecí srst nebo běžné složky potravy, léky očkování. Intenzita alergických reakcí může být pokaždé jiná.

Výskytem alergie jsou nejvíce ohroženy děti, jejichž rodiče jsou alergici.

Pokud alergií trpí jeden z rodičů, je pravděpodobnost výskytu alergie 30%.

Jsou-li alergici oba rodiče, pravděpodobnost se zvyšuje na 60 - 80%.

Ohroženy jsou i děti, pokud se alergie nevyskytuje přímo u jejich rodičů, ale vyskytuje se v rodině obecně.

Hlavní důvody, proč počet alergiků rok od roku stoupá:


  • Zhoršující se prostředí, ve kterém žijeme - náš organismus je nucen vyrovnávat se s neustále vyšším náporem škodlivin nejen z vnějšího prostředí, ale většinu času trávíme v přetopených, nevětraných místnostech, což našemu imunitnímu systému také neprospívá.
  • Délka kojení, umělá výživa, nevhodné potraviny - doba, kdy je dítě pouze kojeno se stále zkracuje, umělá kojenecká strava tak bývá často zdrojem alergií. V pozdějším věku konzumujeme příliš mnoho uměle upravených, konzervovaných potravin, které obsahují přídavné látky, jež mohou být také spouštěčem alergie.
  • Očkování, léky - přemíra očkování a užívání léků od časného věku imunitnímu systému rozhodně neprospívá. Dochází k jeho podráždění, načež začne alergicky reagovat i na podněty, na které by za normálních okolností alergicky nereagoval.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...