Péče o dítě a jeho zdraví

Přehled článků v sekci Péče o dítě a jeho zdraví

Novorozenec

Zralý novorozenec je narozený ve 37. až 42. týdnu těhotenství. Toto gestační stáří (= čas, měřený v týdnech, v jehož průběhu bylo dítě v děloze matky) novorozence lze vypočítat podle poslední menstruace matky nebo podle prenatálního ultrazvukového vyšetření.

SIDS - syndrom náhlého úmrtí kojenců a postup resustitace

Se SIDS se nejvíce setkáváme u malých dětí v období mezi 1. až 5. měsícem života. Rizikem je však i období 8. a 9. měsíce věku dítěte. Příčina syndromu není úplně objasněna, často se diskutuje o nezralosti dechových center, je i pravděpodobné, že se dítě během hlubokého spánku zapomene nadechnout.

Stolice u kojenců - plně kojených dětí

Častou příčinou jinak zbarvené stolice bývá nerovnováha jednotlivých bakterií ve střevě nebo přítomnost bakterií, které se ve střevě běžně nevyskytují. Tento stav mnohdy vzniká již při porodu, kdy dochází k nevyváženému osidlovaní sterilního střeva novorozence.

Specifické vývojové poruchy dětí

Rozlišujeme různé formy poruch, od lehčích až po ty složitější. Některé poruchy se dají pomocí odborné péče odstranit, jiné přetrvávají po celý život. To, co takové dítě potřebuje nejvíce, je hlavně klid, rodinná pohoda a bezkonfliktní prostředí.

Laryngitida - zánět hrtanu

Laryngitida je vážné infekční onemocnění bakteriálního či virového původu, při které dochází k zánětu hrtanu. Laryngitidu z hlediska průběhu dělíme na akutní a chronickou.