Nemoci a cesta ke zdraví

Přehled článků v sekci Nemoci a cesta ke zdraví

Bradavice - oslabená imunita

Bradavice jsou infekční, ale nezhoubné výrůstky na kůži, patří k nejrozšířenějším kožním problémům. Nejčastěji se bradavice vyskytují na prstech a hřbetu rukou, v obličeji, na ploskách nohou a také na konečníku a genitálu (tzv. kondylomata). Kondylomata jsou pohlavně přenosným onemocněním, jehož léčba musí být svěřena do rukou odborníka. Příčinou je virová infekce, jejíž původcem jsou viry z rodu lidských papilomavirů. Je to onemocnění nakažlivé a snadno přenosné. Lidské papilomaviry jsou přítomny v organismu většiny lidí. Málokdo ví, že o tom, zda se vám tyto nevzhledné útvary na kůži objeví, nebo ne, rozhoduje hlavně stav imunitního systému.

Ateroskleróza - zvápenatění tepen

Ateroskleróza se řadí mezi civilizační choroby, mnohdy je také označována jako nemoc 20. století. Toto označení není zcela přesné, neboť ateroskleróza byla popsána již v 18. století a naši předkové se s ní potýkali ještě dříve. Bohužel v dnešní moderní době je její masivní nárůst nepopiratelný. Toto onemocnění je zvláště ve vyspělých zemích jednou z nejčastějších příčin úmrtí, přičemž ani Česká republika není výjimkou.

Zánět žaludku - akutní nebo chronický zánět

Zánět žaludku, odborně gastritida, je časté onemocnění postihující mladistvé a především dospělé jedince. Jde o jedno z nejrozšířenějších onemocnění trávicího traktu. Zánět může vznikat z různých příčin. Zánětem reaguje organismus na porušení rovnováhy vnitřního prostředí a brání se útokům zvenčí. Riziko vzniku onemocnění významně zvyšuje vliv kouření a alkoholu, dále strava, především nepravidelná strava s nadbytkem živočišných tuků, kořeněná jídla, život ve spěchu a stres.

Celiakie - příznaky, diagnostika, léčba

Celiakie (označována také jako celiakální sprue či glutenová enteropatie) je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek či gluten. Touto chorobou onemocní jen predisponovaní jedinci, kteří vytvářejí přehnaně protilátky proti některým enzymům a bílkovinám, které jsou součástí lepku. Tyto protilátky se pak s těmito antigeny spojují a vytvářejí komplexy, které poškozující sliznici střeva tím, že vyvolávají zánět, který při déletrvajícím průběhu postupně mění její vzhled i funkci.

Cholesterol

Cholesterol je látka podobná tuku, která se nachází v krvi. Je součástí každé buňky a stavební jednotkou nervů a buněk v mozku. I když organismus potřebuje určité množství cholesterolu k udržování buněčných membrán a zachování dalších životních funkcí (např. zpracování tuků, tvorba hormonů a vitaminu D), vedou nadměrné hodnoty cholesterolu k ucpávání cév, které může být příčinou srdeční a mozkové příhody.

Otoky končetin - diuretika

Diuretika se používají k odstranění nadměrného množství vody, které tělo nepřiměřeně zadržuje, což se projevuje například otoky dolních a horních končetin. Zvýšeným vylučováním moči dochází ke snížení otoků, čímž se zlepšuje i práce srdce, jelikož v těle následně cirkuluje i menší objem krve. Jedná se tedy o přípravky, ať už léky nebo rostliny, navozující zvýšenou diurézu, neboli vylučování moči a elektrolytů v moči. Pomáhají vytvořit z nadbytečné tělesné tekutiny moč.

Ledvinová kolika - močové kameny

Ledvinová kolika je velmi náhlá, prudká, postupně narůstající nebo klesající bolest v bederní oblasti zad. Jde o jednu z nejhorších bolestí, kterou může člověk zažít. Bolest může vystřelovat podél močovodů do oblasti podbřišku, třísel, varlat, velkých stydkých pysků a vnitřní strany stehna.

Bílkovina v moči - možné příčiny

Moč vzniká z krve v ledvinách ve složitém mnohastupňovém procesu. Je to tekutina zodpovědná za odvádění přebytečné vody a iontů z těla, škodlivých látek, mnoha léků a produktů metabolismu (látkové přeměny v těle). Normálně se do moči z krve dostane jen nepatrné množství bílkovin. Pokud však jsou ledviny poškozené, dostává se bílkoviny do moči více. V případě, že se močí vylučuje větší množství bílkovin, mluvíme o tzv. proteinurii a tento stav může být příznakem mnoha onemocnění.

Zánět ledvin - vyšetření, léčba

Ledvina je párový orgán uložený v břišní dutině. Slouží k filtraci krve a k odstraňování škodlivých látek z těla ve formě moči. Ledvina je fazolovitého tvaru s hladkým povrchem o délce cca 11-14 cm. Má červenohnědou barvou. Uvnitř je dělena na kůru, dřeň a ledvinnou pánvičku. Každý den ledviny vyprodukují 0,5 - 2 l moče. Ta je močovody odváděna do močového měchýře a následně po jeho naplnění vypuzena močovou trubicí ven z těla.

Novinka v léčení ran a bércových vředů

Distributor pro Českou republiku, společnost Expharma, s.r.o., uvedl na český trh výrobek Altrazeal. Jedná se o naprostou novinku v oblasti hojení ran. Altrazeal je prášek ze směsi organických polymerů, upravený pomocí speciální technologie, díky níž má řadu mimořádných vlastností.

Možné důvody svědění v uších - léčba

Svědění uší můžeme pociťovat buď na vnitřní straně zvukovodu anebo na vnější straně ucha. Přestože svědění v uších není vážným zdravotním problémem, je ve většině případů vhodné, poradit se s lékařem o možné příčině.

Lymfatický systém – projevy špatné funkce

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je to jedinečný systém odvádějící z těla ven škodliviny, které vznikají při funkci organismu, ale i ty, jež do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Jelikož je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má rozhodující podíl na všech nemocech dnešní doby.

Syndrom vyhoření

Syndrom vyhoření je psychický stav, který se často objevuje u lidí pracujících v profesích, které vyžadují každodenní mezilidskou komunikaci. Jde například o práci ve zdravotnictví, školství, sociální pracovníky, dále jsou ohroženi pracovníci komunikačních provozů (telefonní operátoři, novináři, prodavači atd.) a také jedinci vykonávající nemotivující práci, která neodpovídá jejich kvalifikaci.

Protizánětlivé a jiné léčivé účinky vitaminu C – nitrožilní podání

Mega dávky vitaminu C aplikované přímo do žíly jsou novým způsobem léčby rakoviny a dalších onemocnění i v České republice. Použití infuzí vitaminu C schválil lékový ústav. Léčbu už poskytují některá onkologická centra. Část onkologů ale vyčkává, až klinické studie potvrdí její přínos definitivně.

Pylová alergie (polinóza)

Pylové alergie, tzv. polinózy, mají typický sezonní charakter. V poslední době vzrůstá počet jedinců postižených pylovou alergií. Nejčastěji se polinóza vyskytuje mezi 15. - 25. rokem života.

Astigmatismus – refrakční (cylindrická) vada

Astigmatismus je fyziologická vlastnost oka, kdy rohovka není dokonale symetrická a kruhová, ale je mírně elipsoidního tvaru. Takovému astigmatismu říkáme fyziologický a má ho téměř každý člověk, tedy nepatří do očních vad. Pokud je však zakřivení rohovky změněno například nejrůznějšími záněty, jedná se již o nepravidelný astigmatismus a zde se již jedná o oční vadu. Této oční vadě říkáme také asférická refrakční. V naší populaci trpí touto vadou zhruba 10% lidí, a to s různou mírou postižení. Ve většině případů bývá tato vada vrozená.

Zánět pohrudnice (pleuritida)

Pohrudnice (pleury) je membrána, která obklopuje plíce. Má dvě vrstvy, a to viscerální pleuru, která pokrývá plíce a parietale pleury, která vystýlá vnitřek hrudní stěny. Mezi těmito dvěma vrstvami se nachází malé množství tekutiny, která zajišťuje jejich vzájemné posouvání, klouzání během dýchání.

Svrab (scabies) – onemocnění kůže

Svrab si mnoho lidí spojuje se středověkem, kdy naprosto nevyhovující hygienické podmínky byly přímo ideální pro šíření tohoto onemocnění. Roztoč pojmenovaný Sarcoptes scabiei, nebo-li zákožka svrabová, je mikroskopický obligátní parazit (to znamená, že může napadnout pouze člověka), jenž dorůstá do velikosti 0,3 - 0,5 mm. Samečkové bývají až o polovinu menší. I když se jedná o mikroskopické organismy, někdy jsou samičky, které se zavrtávají do kůže, patrné jako bílé tečky. Do vyvrtaných slepých chodbiček naklade samička jedno až dvě vajíčka. Z těchto oválných, přibližně 0,1 mm velkých, vajíček se během 3 - 4 dnů vylíhnou larvy.

Vliv jódu na funkci hormonů štítné žlázy

Hormony štítné žlázy významně ovlivňují metabolismus všech živin (cukrů, tuků a bílkovin), jejich přiměřené množství je nutné pro správnou funkci všech orgánů a tkání organismu po celý život.

Primární biliární cirhóza (PBC) jater

Primární biliární cirhóza (PBC) je imunopatologické onemocnění neznámého původu, které nejprve postihuje nitrojaterní žlučovody a je charakterizováno chronickou poruchou odtoku žluče z jater. Dochází k postupnému poškození jaterní tkáně. Přestože primární biliární cirhóza postihuje obě pohlaví v širokém věkovém rozpětí, vyskytuje se nejčastěji u žen ve věku 35 až 60 let. Má obvykle plíživý průběh, vzniká jako důsledek autoimunitní reakce vůči výstelce intrahepatálních žlučovodů. Téměř 30% nemocných je zcela bez subjektivních obtíží, odchylky lze zjistit až laboratorně při rutinním vyšetření séra.

Cholangitida – zánět žlučových cest

Zánět žlučových cest, vyskytujících se v játrech, vzniká při částečné nebo úplné obstrukci žlučových cest, nejčastěji žlučovými kameny, strukturami, stenózami (zúžení) nebo cystami. Překážka v žlučových cestách vytvoří vhodné podmínky pro působení různých mikroorganismů s rozvojem zánětlivých změn.

Selhání ledvin - hemodialýza

Hemodialýza je metoda, při které je krev uměle čištěna pomocí umělé ledviny. Používá se u pacientů s onemocněním, při kterém ledviny nepracují správně. Na to, kdy je nejvhodnější zahájit dialýzu, není zcela jednotný a přesný názor. Obecně platí, že pokud ledviny selhávají do takové míry, že již svojí přirozenou kapacitou nestačí dostatečně očišťovat tělo od odpadních látek, je nutné přejít od konzervativní léčby k dialýze.

Revmatoidní artritida (arthritis rheumatica)

Jde o zánětlivé autoimunitní onemocnění, které se projevuje nejen zánětem a bolestivostí kloubů (nejčastěji jsou postižena zápěstí a drobné klouby na rukou a nohou) a jejich postupným poškozením, ale postihuje i ostatní orgány v těle (např. srdce, plíce nebo oči). Základní příčina tkví v porušeném imunitním systému. Ten reaguje proti tkáním vlastního těla, které poškozuje a vyvolává v nich chronicky probíhající zánět.

Systémová onemocnění pojiva (SOP)

Systémová onemocnění pojiva je skupina autoimunitních zánětlivých chorob, při kterých vznikají v těle protilátky, které napadají vlastní tkáň. Příčina jejich vzniku je nejasná, určitou roli jistě hrají genetické faktory a vlivy prostředí. Velká pozornost je věnována i působení infekce, jako možného spouštěcího faktoru onemocnění, diskutuje se o herpetických virech (opary), viru Ebsteina-Barrové (mononukleóza) a dalších. Prokazuje se také vliv ženských pohlavních hormonů, zejména estrogenů a prolaktinu, neboť významně zasahují do kvality imunitních reakcí.

Možné příčiny imunitních poruch

Přímou příčinou některých konkrétních a poměrně vzácných poruch imunity jsou genetické mutace zděděné od rodičů. Většina těchto chorob vykazuje recesivní typ dědičnosti, což znamená, že ke vzniku onemocnění může dojít pouze za předpokladu, pokud jsou oba rodiče nositelé příslušného genu. Řada genů, které jsou zodpovědné za imunodeficientní stavy, je vázána na chromozom X, což vede v praxi k tomu, že chlapci bývají postiženi dvakrát častěji než dívky. Častější výskyt autoimunitních chorob u chlapců je dán vazbou genů zodpovědných za tato onemocnění na chromozom X.

Autoimunitní onemocnění

Toto onemocnění patří mezi nejzávažnější choroby imunitního systému. Závažnost spočívá v tom, že si člověk sám v sobě nese sebedestruktivní (sebepoškozující) program. Imunitní systém reaguje nevhodně, tvoří protilátky ve snaze bránit se napadení viru, bacilu, toxinu, alergenu, které pak paradoxně napadají vlastní tkáň. Jde tak o sebedestruktivní proces. Lékař specialista může jenom reagovat na projevy, tj. následky autoimunitní nemoci, nemá však velkou šanci pomocí syntetických léků tento problém řešit.

Zlatý stafylokok (stafylokokus aureus)

Zlatý stafylokok je označení pro bakterie řádu Staphylococcus aureus. Tento mikrob ve tvaru kuličky se rád shlukuje s dalšími zlatými stafylokoky do útvaru, který připomíná trs hroznového vína. Stafylokok se nachází běžně na kůži a na sliznicích (hlavně hrdla) cca u 30 % lidské populace, aniž by způsoboval onemocnění, dokonce můžeme být jen jeho přenašečem. Přestože jsou některé druhy těchto bakterií našemu tělu prakticky neškodné, jsou jiné naopak velmi nebezpečné. Bakterie rády využívají sebemenších příležitostí např. poškození kůže, snížení imunity nebo celkové slabosti a vyčerpanosti organismu, aby zaútočily.

Potravinové doplňky - prevence demence

I když tuto nemoc není bohužel možné vyléčit, lze její průběh zpomalit a zmírnit projevy a průběh. Jelikož jde o nemoc nervů, je nutné po celý život dostatečně přemýšlet (hrát šachy, luštit křížovky, číst knihy,...), ale i vyživovat nervové a mozkové buňky, čímž lze tomuto onemocnění i předejít. Mezi důležité doplňky stravy patří především lecitin, vitamíny skupiny B (B1, B3, B9, B12), ginkgo biloba, koenzym Q10, rutin, esenciální mastné kyseliny, mangan, L-theanin (v zeleném čaji a hřibu hnědém), guarana.

Demence (stařecká demence)

Riziko vzniku demence roste s přibývajícím věkem, proto bývá onemocnění někdy označováno jako stařecká demence. Jedná se o duševní onemocnění, při kterém v důsledku některých dějů v mozku dochází k poruchám v centrech paměti a k oslabování intelektu.

Nadměrné pocení - hyperhidróza

Pocení je přirozeným procesem, který probíhá v našem organismu. Díky němu si tělo udržuje stálou teplotu, nedochází k přehřátí a k hromadění jedovatých látek, které z těla odcházejí společně s potem. Každý z nás má mezi 3 - 4 milióny potních žláz, které pokrývají naše tělo.

Kuří oko (clavus)

Název „kuří oko“ získala tato deformita proto, že připomíná zornici oka kuřete. Od mozolu se liší tím, že střední část, tzv. jádro (centrální rohový čep), je tvrdší než ostatní rohovina. Jde o tvrdý kuželovitý střed z nahromaděné odumřelé kůže, směřující špičkou dolů do podkoží. Při chůzi nebo při tlaku obuvi působí kuří oko někdy i velmi prudké bolesti, neboť mnohdy směřuje hluboko do podkoží. Kolem jadérka je ztvrdlá kůže různého rozsahu, obvykle o průměru cca 8 - 12 mm a síle i několik milimetrů.

Škytavka (Singultus)

Škytavka (škytání) je označení pro náhlé nekontrolovatelné stahy bránice. Tyto křečovité stahy jsou vyvolané buď reflexně nervovým drážděním bránice, nebo přímým drážděním dýchacího centra v mozku. U škytavky se jen vyjímečně jedná o stav, který by ohrožoval náš život. Při škytání se hrtanem do plic prudce nasává vzduch, přičemž nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky a vzniká pro škytavku typický zvuk.

Zánět okostice (periostitis)

Jde o onemocnění obalu kosti. Periostitida doprovází vznik ostruhy patní kosti nebo zánět kořenového kanálku zubu. Zánět způsobuje velkou bolest v dané oblasti. U běžců je zánět okostice na holeních velmi běžný. Příčinou může být nevhodná obuv, či technika běhu nebo povrch, po kterém běháme. Se zánětem okostice se setkáváme také ve stomatologických ambulancích. Jedná se o zánět vznikající z infekce kořenového kanálku zubu.

Příušnice (parotitida)

Příušnice jsou velmi nakažlivé virové onemocnění. Před zavedením povinného očkování (v roce 1987) byly epidemie příušnic hlášeny hlavně na jaře a v zimě. Šířily se hlavně v dětských kolektivech, ale i mezi dospělými. K přenosu dochází kapénkovou infekcí, virus je obsažený ve slinách. Příznaky se objevují za 12 až 25 dní po nákaze.

Bolest v krku (faryngitida)

Bolest v krku bývá označována jako angína, avšak nejčastější příčinou je zánět sliznic hltanu (faryngitida). Při opakovaných zánětech krčních mandlí dochází velmi často k jejich odstranění. Pokud se však odstraní mandle pacientovi s opakovanými faryngitidami, nejen že to nepomůže, ale obtíže se obvykle ještě zhorší.

Syndrom suchého oka (SSO)

Z biologického hlediska je syndrom suchého oka způsobený porušením slzného filmu na povrchu oka, který má několik vrstev s různými funkcemi. Jeho správné fungování zajišťuje optickou hladkost oka, díky čemuž oko správně zobrazuje obraz na sítnici, neboli dobře a ostře vidí.

Vlčí zrno (chalazion)

Ječné i vlčí zrno postihuje mazové žlázy očních víček, jejich ucpáním vznikne zánět. U vlčího zrna jde na rozdíl od ječného, kde jsou napadeny drobné a povrchní žlázky na okraji víčka, o ucpání a zánět hlubokých mazových žlázek očního víčka.

Bradavice a jejich léčba

Bradavice je nezhoubný kožní novotvar, způsobený lidským kožním papilomavirem HPV. Virus je přenosný dotykem, nejčastěji jsou bradavicemi ohroženy děti a mladí lidé. Také jedinci, kteří trpí jinými kožními chorobami (např. atopickým ekzémem), sníženou buněčnou imunitou nebo se léčí s některou autoimunní chorobou, jsou náchylnější k tomuto onemocnění. Na vzniku bradavic se podílí velké množství podtypů virů, proto rozlišujeme několik různých druhů. Liší se nejen tvarem, ale i místem postižení.

Problémy s močením a možné příčiny

S močí odchází z těla voda s metabolity z odbouraných bílkovin, ale i další důležité látky, jako jsou ionty a soli. Změna složení moči se může projevit na její barvě, hustotě nebo zápachu. Pro odstranění zápachu je nutné dodržovat pitný režim, neboť koncentrovaná moč zapáchá intenzivněji.

Nedostatek melatoninu a poruchy spánku

Již naše babičky věděly, že spánek je lék, neboť je důležitý pro vyčištění mysli, posílení těla a celkovou regeneraci organismu. Produkují se při něm hormony s omlazujícím působením jako je růstový hormon a melatonin. Ideální by bylo spát denně 7 - 8 hodin, což se v dnešní době jen málokomu podaří. Nedostatek melatoninu způsobuje poruchy spánku, mělký spánek, neschopnost usnout, předčasné stárnutí očí, deprese, úzkost, ztrátu paměti a celkové zhoršení mozkových funkcí. Usínání bez problémů nám podle odborníků prodlužuje život, dlouhodobé používání léků nám naopak život zkracuje. Přestože jsou používané léky na spaní široce rozšířenou lékovou skupinou, nedá se říci, že jsou skupinou bezpečnou a to především při dlouhodobém užívání.

Syndrom karpálního tunelu (útlakový syndrom)

Syndrom karpálního tunelu je nejčastějším útlakovým syndromem na horní končetině, jehož příznaky postupně zhoršují kvalitu života pacienta. Vzniká dlouhodobým stlačením nejdůležitějšího, tzv. středového nervu (nervus medianus) v oblasti zápěstí v prostoru nazývaném karpální tunel. Karpální tunel (canalis carpi) je štěrbina v oblasti zápěstí. Vymezují ho zápěstní kosti, které tvoří spodinu a boční stěny kanálu. Středový nerv, který tunelem prochází, řídí citlivost a pohyblivost celé ruky a I. – IV. prstu, ovládá svaly a šlachy spojující ruku a paži s předloktím.

Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou (Restless legs syndrom – RLS) je neurologické onemocnění, při kterém dochází ke křečím, tlaku, brnění, mravenčení, pálení, motorickému neklidu, či silným bolestem především v oblasti dolních končetin. Postiženy však mohou být i horní končetiny a trup, mnozí pacienti udávají nepříjemné pocity na celém těle. Jde o poměrně rozšířené onemocnění, jehož účinky na světě pociťují v různé formě milióny lidí, více postihuje ženy.

Mozková mrtvice (CMP)

Mozková mrtvice se řadí po srdečním infarktu a rakovině mezi třetí nejčastější příčinu smrti. U 80 % případů je na vině ucpání mozkové cévy, čímž vznikne mozkový infarkt. U 20 % případů způsobí mrtvici prasknutí cévy a vznikne tak mozkové krvácení. Těchto případů je méně, ale o to bývají složitější a mají vážnější následky.

Pásový opar

Herpes zoster, čili pásový opar se řadí mezi velmi bolestivé kožní onemocnění, které způsobuje herpetický vir Varicella. Tento virus odolává zimě i vysoké teplotě a proto se vyskytuje po celém světě, a to ve všech ročních obdobích. Pásový opar se projevuje vznikem puchýřkovité vyrážky na kůži, nejčastěji na břiše, zádech, hrudníku, ale i na krku a hlavě. Někdy může virus napadnout i oční rohovku, v takovém případě je potřeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, neboť hrozí oslepnutí.

Obrna lícního nervu

Lícní nerv se řadí mezi hlavové nervy, jde o poměrně dlouhý párový nerv. Je sedmým hlavovým nervem a značí se proto římskou číslicí VII. Jeho centrum (párové) leží v mozkové kůře, odkud se informace šíří do párových jader v mozkovém kmeni. Zde začíná vlastní nerv, který se otvorem ve skalní kosti dostává až do oblasti tváře, kde inervuje lícní svaly, čímž umožňuje mimiku příslušné tváře včetně pohybu úst a zavření oka. Některá vlákna lícního nervu vedou do mozku i chuťové informace z části jazyka. V případě uzavření kanálku dojde k otoku, který způsobí nedostatečnou výživu nervu a tím i specifické projevy.

Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova choroba (ankylozující spondylitida) je dlouhodobé zánětlivé onemocnění. Postihuje v první řadě sakroiliakální skloubení, tj. kloub mezi křížovou kostí a pánví a klouby páteře. První příznaky se většinou objeví již mezi 18. - 30. rokem života. Postihuje 2 – 3 krát častěji muže než ženy.

Artróza a artritida

Artróza a artritida jsou termíny, jimiž se označuje více než stovka nejrůznějších kloubních onemocnění. Zatím co artróza je degenerativní onemocnění, u artritidy jde o zánětlivé onemocnění kloubů. I když mají tato onemocnění různé příčiny, doplňující léčba může být podobná. Také příznaky bývají totožné - omezená pohyblivost, ztuhlost a velká bolestivost.

Nebezpečí podchlazení a vzniku omrzlin

Poškození chladem vzniká v důsledku snížení teploty organismu, při kterém dochází buď k místnímu poškození (omrzliny), kdy jsou výběžky těla bez dostatečné pokrývky nebo k celkovému prochladnutí (podchlazení). Podchlazení zvyšuje toleranci organismu k zástavě krevního oběhu a snižuje spotřebu kyslíku ve tkáních. Dochází ke zpomalení tepu a dechu až k úplné zástavě.

Šedý zákal - katarakta

Výskyt šedého zákalu je častější, ale méně závažnější než zákal zelený. I když k vývoji katarakty dochází u 50 % lidí nad 50 let a u 75 % lidí nad 75 let, není tato porucha zraku nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí. Současné studie dokazují, že způsob života a potravinové doplňky značně snižují riziko tohoto onemocnění. Přestože se dá šedý zákal poměrně snadno léčit, může lidské oko i zcela oslepit. K tomu však dochází téměř výhradně v rozvojových zemích, kde je léčebný operační zákrok pro nemocného člověka často zcela nedostupný. K šedému zákalu jsou více náchylné ženy a také lidé, kteří k němu mají genetické dispozice.

Akné

Akné je kožní neinfekční onemocnění, které vzniká v důsledku uzavření vývodů mazových žláz, čímž dochází k jejich zanícení. Při nadměrné produkci mazu se žlázka ucpe, vytvoří se na ní jakási zátka, která maz následně nepustí ven. Tlak mazu a množící se bakterie, které zde mají optimální podmínky pro své rozmnožování, vytvářejí zánětlivou reakci, z čehož následně vznikají hnisající pupínky a uzlíky v podobě černých teček, bílých puchýřků, zarudlých skvrn. Následkem akné mohou vznikat hluboké, těžko odstranitelné jizvy.

Ostruha patní kosti

Jako patní ostruha bývá označován kostěný útvar, výrůstek (osteofytem) v oblasti nášlapné plochy kosti patní, který lze odhalit na rentgenovém snímku. Tento výrůstek se obvykle vytvoří na straně chodidla v místech, kde se na kost upínají šlachy vazů a svalů. Různé nárůstky se mohou vytvořit také v místě úponu Achillovy šlachy. I když zpočátku nebývá otok ani zarudnutí, může se zarudnutí paty objevit později. Bolesti paty se objevují zhruba ve věku od osmi let do pozdního věku. Nejširší výskyt obtíží je však ve středním věku.

Rakovina – bujení abnormálních buněk

Rakovina je různorodá skupina chorob, které spojuje jeden společný rys, kdy určitá populace buněk se vymkne kontrole a začne růst. I když jsou buňky za normálních okolností schopny svou mutaci detekovat a opravit, dochází z nějakého důvodu v těle k narušení procesu rozmnožování nebo dělení buněk. Ty začnou nekontrolovatelně bujet a poškozují zdravé tkáně. Nádorové buňky mohou následně proniknout do oběhu a krví nebo lymfou se rozšířit do dalších částí těla. Pokud se tento stav neléčí, mohou rakovinné buňky převážit nad normálními a způsobit život ohrožující onemocnění, rakovinu.

Poškození nervů a cév - diabetická noha

Dlouhodobě zvýšená hladina koncentrace glukózy (cukru) v krvi u diabetiků způsobuje poškození nervových buněk a vláken tvořících nerv, z čehož následně dochází k ohrožení končetin syndromem diabetické nohy. I když syndrom diabetické nohy postihuje čtvrtinu až třetinu všech diabetiků, lze ve většině případů těmto potížím předejít, a to správnou léčbou diabetu na základě doporučení lékaře a péčí o nohy.