Kolostrum (colostrum), bovinní kolostrum

Kolostrum (mlezivo) je prvotní mléko u savců, které se tvoří v mateřské mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno ještě asi 3 – 5 dní po něm. Kolostrum obsahuje všechny důležité protilátky (imunoglobuliny – glykoproteiny produkované bílými krvinkami (B lymfocyty) jako odpověď na kontakt s infekcí), je bohaté na aminokyseliny, růstové faktory, minerály, stopové prvky. Po porodu zajišťuje u mláďat savců přirozeně pasivní imunitu, tj. příjem hotových protilátek od matky, čímž jsou chráněni v prvních týdnech života před infekcemi z nového zevního prostředí. Kolostrum chrání novorozence proti virům, bakteriím, choroboplodným houbám a kvasinkám, ovlivní jeho imunitu celoživotně.

obrázek ke článku Kolostrum (colostrum), bovinní kolostrum

Dříve se myslelo, že mlezivo je nezralé mléko, které je třeba odstříkat a vylít. Dnes již víme, že jde o jedinečný dar od matky, který pomáhá novorozencům přežít období, kdy nejsou sami schopni imunitní reakce, produkce vlastních protilátek. S postupujícím věkem produkuje lidský organizmus těchto látek stále méně, což se projevuje obtížným bojem proti nemocem různého původu v průběhu procesu stárnutí.

Kolostrum, vzácný imunostimulační faktor, je důležité nejen pro novorozence, ale pomáhá nastartovat nemocný imunitní systém dospělých jedinců během života, podporuje léčbu mnohých onemocnění, mírní projevy alergií. Starší lidé ho potřebují k oddálení procesu stárnutí, prospívá ale i lidem zdravým.

V kolostru se vyskytuje také laktoferrin, který podporuje růst příznivé střevní mikroflóry, čímž přispívá k udržení zdravého zažívacího traktu. Podílí se na vytváření obranyschopnosti organismu, zvláště na sliznicích.

V kolostru je také důležitá skupina molekul nazývaná PRP (Proline-Rich-Polypeptides), která pracuje jako výkonný regulátor imunitního systému. Tyto molekuly dokážou stimulovat nízkou a naopak utlumovat vysokou imunitní odpověď. Tento proces přinese rovnováhu v tělových imunitních reakcích a do budoucna ukazuje cestu řešení autoimunních onemocnění.

Růstové faktory obsažené v kolostru podporují správný růst svalové hmoty a kostí dětí, působí blahodárně na hojení ran po úrazech a operacích, regeneruje buňky poškozené následkem poranění nebo prodělanou nemocí. Mají vliv na zlepšení nervového systému a na zvyšování výdrže a vitality.

Vzhledem k výjimečnému složení kolostra se začalo uplatňovat ve farmaceutickém průmyslu. Pro tyto účely se používá kolostrum bovinní (kravské), které je ve svých parametrech velmi blízké kolostru lidskému a dokáže bez ztráty své účinnosti projít částí lidského traktu až do střev, kde pomáhá stimulovat imunitu. Lidské kolostrum má oproti kravskému asi 30 – 40x méně imunitních faktorů. Vzhledem k tomu, že může lidský novorozenec přijímat tyto faktory i prostřednictvím placenty, nemusí být lidské kolostrum tak bohaté na růstové a obranné látky.

Bovinní kolostrum se získává z mleziva krav (prvorodiček), které je odebíráno do 12 hodin po porodu. Složení takto odebraného mleziva a způsob jeho zpracování zaručuje nejen vysoký obsah imunoglobulinů, ale i laktoferrinu a růstových faktorů, které si zachovávají svou biologickou aktivitu.

Užívá se v preventivní medicíně a hlavně tam, kde je potřeba podpořit fungování imunitního systému. Obsahové složky regenerují organizmus po intenzivním tělesném vypětí, podporují zdravou funkci imunitního systému, dodávají výživné látky pro zdraví kostí a svalů, ovlivňují metabolizmus vápníku, sacharidů a lipidů, podporují proteinovou syntézu. Velmi významná je také schopnost kolostra podporovat růst bifidobakterií. Jeho užívání je žádoucí po léčbě antibiotiky pro obnovu žádoucí střevní mikroflóry.

Užívání kolostra není provázeno nežádoucími vedlejšími účinky. Je zcela bezpečné, ve srovnání s mlékem obsahuje pouze stopové množství laktózy, a proto je dobře snášeno i osobami s laktózovou intolerancí (nesnášenlivostí mléka).

Kolostrum pomáhá při:


 • alergiích
 • infekčním onemocnění dýchacích cest
 • astmatu
 • virových infekcích
 • střevní dysbióze (poruchy trávení)
 • onemocnění trávicího traktu - využívá se u virových, bakteriálních a parazitárních průjmech
 • léčbě anémie (chudokrevnost)
 • léčbě roztroušené mozkomíšní sklerózy
 • léčbě systémového lupusu
 • revmatoidní artritidě
 • chronickém únavovém syndromu
 • potlačování úporných dětských průjmů, způsobených viry a bakteriemi rodu Salmonella, Shigella, E. coli apod.
 • léčbě antibiotiky – odstraňuje jejich nežádoucí vliv, podporuje růst bifidobakterií a laktobacilů v trávicím traktu
 • potlačování projevů stárnutí


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Kolostrum (colostrum), bovinní kolostrum