Potrat a jeho možné příznaky

Krvácení z rodidel v první polovině těhotenství bývá obvykle příznakem hrozícího nebo probíhajícího potratu, zejména časného. Krev bývá červená, tekutá nebo ve sraženinách, krvácení může být i silné. Další z možných příznaků jsou nepříjemné pocity v podbřišku, které provází pocit tlaku nebo dokonce bolestivé kontrakce (porodní stahy).

Mimoděložní těhotenství bývá provázeno slabým krvácením, krev má temně hnědou barvu.

Někdy je jediným příznakem potratu vypuzení plodu z dělohy. Pokud se však na zbytku plodu uchytí infekce, mohou se dostavit horečnaté stavy, jež mohou vést až k selhání všech orgánů. Pokud ženě není včas poskytnuta odborná pomoc, končí takový potrat i smrtí.

U zamlklého potratu se mohou vyskytovat projevy intoxikace způsobené vstřebávanými částmi plodu, objevuje se zvýšená teplota, nevolnost a únava.

U kompletního potratu může vzácně dojít k vypuzení nejen plodu, ale všech plodových obalů, čímž se děloha zcela vyprázdní.

Krvácení z jiných příčin bývá během těhotenství méně časté (zánět nebo polyp děložního hrdla,….), nebývá tak silné a krev vytékající z pochvy má často podobu hnědavého výtoku, tzv. špinění.

Mějte tedy na paměti, že každé krvácení v těhotenství vyžaduje neodkladné odborné vyšetření a následně odpovídající zákrok či léčbu.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...