Dětské koliky

Většina dětí se s více či méně intenzivními kolikovými problémy setká mezi prvním až čtvrtým měsícem života. Pravděpodobným důvodem se nabízí určitá nezralost dětského trávicího ústrojí. Střeva kojence špatně snášejí cukr obsažený v mateřském nebo kravském mléce, což způsobuje kvašení a plynatost. Není prakticky nic, co by miminku zásadně pomohlo ulevit od bolesti.

obrázek ke článku Dětské koliky

Příznaky, které napomohou diagnostikovat dětskou koliku:


  • Dítě má tendenci kroutit se a krčit nožičky k bříšku, což způsobují nepříjemné bolesti.
  • Nafouklé bříško, které spolu se střevními křečemi budí dítě i ze spaní.
  • Četné větry, nepravidelná stolice, která je buď příliš tuhá, nebo naopak příliš řídká.
  • Nucení na stolici, dítě zrudne v obličeji a snaží se ze všech sil tlačit, ale bez úspěchu.

Chceme-li miminku trochu ulehčit od kolikových bolestí, můžeme mu masírovat bříško, a tak částečně ulevit od plynatosti. Bříško masírujeme vždycky ve směru hodinových ručiček, čímž kopírujeme směr střevní peristaltiky. Bříško je možné také zahřát, například přiložením nahřáté pleny nebo sáčku, který je naplněn slupkami z třešní (lze ohřát v mikrovlnné troubě).

Někdy se stává, že si obsah žaludku splete cestu a vrací se ze žaludku do jícnu. Takový vzestup kyselých žaludečních šťáv končí podrážděním jícnu, které je velmi bolestivé. Dochází k němu nejčastěji v noci, když dítě spí ve vodorovné poloze. Tím, že u dítěte nevede nutně k ublinkávání nebo ke zvracení, zůstane často matkou nepovšimnuto. Dítě však značně trpí, a pláče, v tomto případě mu může pomoci pouze lékařské ošetření.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
masáže, olejíčky a kapičkymaminkanova29.03.2013