Vlasy

Vlasy jsou nejvýznamnější částí ochlupení, které stejně jako u zvířat, patřilo dříve hlavně k regulaci tělesné teploty. Dnes je již tato funkce ochlupení u člověka potlačena, funkce vlasů je převážně estetická. Přesto nás vlasy v létě chrání před škodlivými účinky slunečního záření a v zimě bohatá hříva hlavu přirozeně zahřeje.

obrázek ke článku Vlasy

Část vlasu, která je v kůži, je vlasový kořen a kůže, která jej obaluje, se nazývá vlasová pochva, nebo folikul. Kořen se na svém konci rozšiřuje do vlasové cibulky, kde je vlas obklopen pružnou vrstvou kolagenu protkanou mikrocévami. Tudy se dostávají k vlasu výživné látky, které jsou nezbytné pro jejich růst, sílu a kvalitu.

Ve vlasové cibulce je zvláštní a velmi důležité nahromadění buněk, tzv. zárodečná vrstva, kde dělením vznikají nové buňky, z nichž vlas vyrůstá. Vývody mazové žlázy, které jsou připojeny k vlasům, ústí do vlasové pochvy. Maz se tak dostává na povrch kůže, jeho množství se odvíjí od vrozených dispozic.

Z kůže vyrůstá vlasový stvol, který je tvořen z látky zvané keratin. Tato látka vyniká svou pevností, elasticitou a velkou odolností proti působení vnějšího prostředí a chemických látek. U člověka je vlasový stvol po celé délce stejně silný a teprve na volném konci se ztenčuje a končí zaobleně.

Příčně rozříznutý vlas se skládá z několika vrstev:


  • Zevní vrstva (kutikula) – šest až deset pevných vrstev kutikuly obepíná vlas, čímž chrání vnitřek vlasu. Čím více je vlas vzdálen od kůže, tím vrstev kutikuly ubývá a vlas se roztřepuje. Kutikula má největší vliv na vzhled vlasů.
  • Vlasová kůra (cortex) – nachází se těsně pod kutikulou. Vytváří převážnou část vlasu a určuje jeho elastičnost, pevnost, trhavost a sílu.
  • Dřeň (medulla) – nepravidelně uspořádaná hmota v kanálku ve středu vlasu. Podle tloušťky vlasu se odvíjí i její průměr. U zvířat slouží dřeň jako tepelná izolace, u člověka ztratila svůj význam. Některé vlasy ji nemají nebo se vyskytuje jen místy. Spolupodílí se na lesku vlasů.

Vlasy dělíme podle tvaru, jejich vzhledu, ale i vlastností vlasové pokožky. Jedince určitých národů či kontinentů lze tak rozeznat i podle typického druhu vlasů.

Druhy vlasů podle tvaru:


  • rovné – mohou dorůstat značné délky
  • vlnité – mohou dorůstat značné délky
  • kudrnaté – převažují u černošské populace
  • pepřovité - vyrůstají v chomáčích a trsech, nevyskytují se u evropské populace
  • spirálovité - vzhled jemných, dlouhých trubiček, nevyskytují se u evropské populace

Druhy vlasů podle jejich vlastností:


  • Suché - tvorba kožního mazu je příliš nízká, na dotek jsou tyto vlasy drsné, jsou bez lesku a často se lámou. Často jde o vrozenou záležitost.
  • Mastné – vyšší produkce mazu, jde o vrozenou záležitost. Vlasy vytvářejí pramínky, špatně se udržují, působí nehygienicky. Nejde o zdravotní, ale více o kosmetický problém.

Dnešní uspěchaná doba klade na člověka vyšší nároky, což vyvolává nejen únavu a stres, ale neblaze se odráží i na kvalitě a množství vlasů. Padání vlasů se v dnešní době týká již více jak 50% populace. Svůj podíl na tom má i hormonální nevyváženost a znečištěné prostředí. Tím, že dochází k poškození podkožní mikrocirkulace, dochází i k zjemnění vlasových vláken. Vlasy jsou křehké, jemné, mají tendenci se lámat a padat.

Není ale třeba hned panikařit, pokud zjistíte, že vám na kartáči po česání zůstávají pokaždé nějaké vlasy. I zdravému člověku vypadávají vlasy, neboť každý vlas určitou dobu roste, pak vypadne a opět vyroste nový vlas. Za jeden den může přirozeným způsobem vypadnout až sto vlasů.

Pokud však vlasy začínají nápadně ztrácet svůj objem, je na čase jim pomoci získat zpět jejich hustotu a sílu. Důležitá je nejen vnitřní rovnováha a odbourání stresu, např. pomocí vhodné fyzické zátěže či sportu, ale nemalý význam má i vyvážená strava s dostatkem vitamínů, minerálů a stopových prvků. Pokud se v jídle odbýváte, lze využít i vhodné potravinové doplňky, kterých je na trhu dostatek.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Vlasy