Bolest při pohlavním styku

Existuje několik možných důvodů, kdy příjemný prožitek z pohlavního styku narušuje u ženy nepříjemná bolest.

obrázek ke článku Bolest při pohlavním styku

Tato bolest se může objevit při:


  • prvním pohlavním styku
  • prvním pohlavním styku po porodu
  • opakovaném styku bez použití dostatečné lubrikace
  • styku po častých poševních zánětech

Při prvním pohlavním styku dochází u ženy k protržení panenské blány, která zakrývá poševní vchod. Tato blána je u každé ženy jinak silná, proto její protržení vnímá každá žena jinak. U některých žen je natolik pevná, že k jejímu protržení musí být použit chirurgický zákrok.

Bolest u ženy při prvním styku lze snížit dodržováním několika rad:


  • Žena by měla být dostatečně vzrušená, měla by mít o sex zájem, aby se dokázala co nejvíce uvolnit.
  • Ke vzrušení napomáhá dráždění poštěváčku a poševního vchodu a dostatečné zvlhčení. Žena vzrušením přirozeně vlhne, vlhkosti se dá pomoci i vhodným lubrikantem.

Bolest při prvním pohlavním styku po porodu


Styk po porodu je hodně podobný prvnímu styku. V mnoha případech se stává, že je žena ještě mnohem více stažená a neschopná se uvolnit, má strach z možné bolesti. Mnoho žen má po porodu četná poranění jak uvnitř pochvy, tak na hrázi. Je proto důležité postupovat velmi pomalu.

Nejdůležitější je zajistit dostatečnou vlhkost, například pomocí lubrikantu. I zde je zpočátku vhodné postupné zasouvání prstů, čímž partneři zjistí, do jaké míry je styk ženě příjemný nebo naopak. U mnoha žen bolest přetrvává i po šestinedělí. Hojení netrvá u každé ženy stejně dlouho a je možné mu napomoci postupným trénováním, a to nejen při pohlavním styku, ale i za pomocí cviků na posílení pánevního dna.

Bolest z nedostatečné lubrikace


Mnoho párů souloží jen nárazově, jelikož se během týdne mnohdy ani nevidí nebo jsou oba až příliš pracovně vytíženi. Místo pravidelného styku několikrát týdně je v módě tzv. víkendový sex, a to opakovaný i několikrát za víkend.

Během tohoto vášnivého styku dochází k drobnému mechanickému poranění pochvy, narušuje se přirozené mikrobiologické prostředí, čímž mohou vznikat kvasinková onemocnění. Toto onemocnění způsobuje nejen nepříjemnou bolest a pálení, ale je tím značně snížena i ženská vzrušivost.

I v těchto případech je dobré použít hodně lubrikantu. Lubrikant čelí mechanickému poškození, pomáhá udržet přirozenou rovnováhu v poševním prostředí a omezuje vznik nepříjemných mykóz.

Bolest po častých poševních mykózách


Mykózy jsou nepříjemná kvasinková onemocnění, která vznikají nerovnováhou mikroorganismů žijících v pochvě. Když se přítomné kvasinky přemnoží, způsobují pálení, svědění, nepříjemný výtok.

Prevencí kvasinkového onemocnění je udržovat optimální poševní prostředí, čemuž napomáhá:



  • omezení sladkostí a cukru
  • bavlněné spodní prádlo, které lze dezinfikovat praním při vyšší teplotě
  • osobní intimní hygiena s použitím přípravků, které neobsahují mýdlo, ale naopak kyselinu mléčnou nebo olej z čajovníku australského

Při každém podezření na mykózu je vhodné navštívit gynekologa a následně dodržovat léčbu, a to platí pro oba sexuální partnery.

Styk bude bolestivý, pokud nebude pochva zcela zahojená. Když onemocnění odezní, je třeba začít pomalým vzrušováním s dostatečnou vlhkostí pomocí lubrikantu.

Bolest z tzv. "psychických" příčin


Mnohdy bolest přetrvává i přes dostatečné vzrušení, vlhkost a pomalé vnikání pohlavního údu. Pokud gynekolog vyloučí tělesnou příčinu, je třeba uvažovat o příčině psychické.

Psychický blok ženě nedovolí, aby se při milování dostatečně uvolnila. Stažené poševní svalstvo pak brání penisu v průniku a styk je bolestivý.

Důvodů psychické příčiny může být hned několik:


  • výčitky svědomí, styk může některým ženám připadat jako něco špatného, nečistého
  • strach z nežádoucího otěhotnění
  • strach z bolesti
  • strach z ponížení ohledně vzhledu
  • stud
  • nepříjemné vzpomínky z jiného pohlavního styku
  • traumatické zážitky z jiné sexuální zkušenosti

K odbourání psychického bloku mnohdy pomůže, pohovoří-li si partneři v klidu o svých pocitech. Pokud to nepomůže, je vhodná konzultace s psychologem, psychoterapeutem, sexuologem či psychiatrem. Tito odborníci mohou pomoci při objasnění okolností, které ženě nedovolují, aby se při sexu dostatečně uvolnila a plně si ho užila.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Bolest při pohlavním styku