PET lahve a jejich recyklace

Stejně jako všechny plasty i polyethylentereftalát (zkratka PET) se vyrábí z ropy. Jde sice o materiál s obsahem ftalátů, ale tento organický polymer má monomery ethylenu a tereftalátu pospojovány pevnou chemickou vazbou. Pro spotřebitelské účely a třídění odpadu je tento materiál označován 1 uprostřed trojúhelníku ze zacyklených šipek.

obrázek ke článku PET lahve a jejich recyklace

PET je využíván jako obalový materiál v potravinářském průmyslu, kde jsou z něho vyráběny hlavně nápojové lahve, přičemž ftaláty do nápojů v PET lahvích nepronikají. Obaly z PET materiálu jsou využívány i v kosmetickém průmyslu (šampóny, pěny do koupele,...), jsou z něho vyráběny fólie.

Při rozpadu materiálu, např. na skládkách nebo při neodborném spalování doma se mohou uvolňovat škodlivé makromolekuly. Je proto důležité, aby nebyl tento použitý plast pálen, ale byl vhazován do kontejnerů k tomu určených. Jen tak může být recyklován a zpětně využit, což má nemalý ekologický význam.

Konzumace nápojů v PET lahvích celosvětově každoročně roste, z čehož mají největší radost v zemích východní Asie, kde umějí tuto surovinu zpracovat na spoustu dobře prodejných výrobků.

Výsledným produktem již nejsou nápojové láhve, ale např. syntetická textilní vlákna, z nichž se vyrábí sportovní polyesterové oblečení na léto i zimu (termoizolační materiál označován jako fleece), letní lehká sportovní obuv a sportovní čepice, spací pytle, polštářky vyplněné netkanou stříží, hnací technické řemeny, ale i výrobky jako jsou hračky, pera, zubní kartáčky a materiál podobný betonu či asfaltu.

Tím, že budeme tento odpadní materiál svědomitě třídit, přispějeme k jeho další recyklaci. Sníží se tak nejen spotřeba ropy, jejíž zdroje nejsou nevyčerpatelné, ale budeme se zároveň chovat i ekologicky.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
obrázek ke článku PET lahve a jejich recyklace