Dětská kola a cyklistika s dětmi

Cyklistika je ideální rodinný sport. Děti se jí mohou věnovat již od velmi útlého věku a navíc si cyklovýlety může užívat společně celá rodina. Stačí mít to správné vybavení. Nejprve to bude vozík za kolo nebo cyklosedačka, později odrážedlo a nakonec dětské kolo. Pojďme se na tyto sportovní pomůcky podívat podrobněji.

obrázek ke článku Dětská kola a cyklistika s dětmi

Vozíky za kolo


Dětské vozíky za kolo lze využít k přepravě dětí prakticky od narození až do 35 kg hmotnosti. Vozíky jsou velmi stabilní a bezpečné, ty lepší navíc disponují odpružením. Miminka do dvanácti měsíců věku se vozí ve speciální sedačce zvané miminkovník. Miminkovník je zavěšen na vnitřní konstrukci vozíku, takže miminko je dokonale chráněno před otřesy či nárazy.

Vozíky lze využít i pro další sporty, zejména běh, in-line bruslení, běžecké lyžování. Sloužit mohou i jako sportovní kočárky. Na víkend či dovolenou si tak stačí vzít jen vozík namísto kočárku.

Dětské sedačky na kolo


Sedačky na kolo jsou určeny pro děti přibližně od šesti měsíců. Důležité je, aby dítě již bylo schopno udržet hlavu ve vzpřímené pozici.

Sedačky se liší dle způsobu montáže na kolo a také dle umístění vepředu nebo vzadu.

Sedačky se montují buď přímo na sedlovku, nebo na nosič. Nosič upřednostní zejména ti, kteří ho využijí i k přepravě jiných nákladů.

Co se týče umístění, dnes převažují bezpečnější a pohodlnější zadní sedačky, ve kterých má dítě lepší oporu pro záda a někdy je lze i polohovat, takže si malý pasažér může cestou i zdřímnout. Přední sedačky jsou zase lepší v tom, že nabízejí dítěti dobrý výhled a dospělému možnost vizuální kontroly dítěte.

Nosnost dětských sedaček na kolo dosahuje až 22 kg.

Dětská odrážedla


Je ideální, když první samostatné cyklistické zážitky začnou pro dítě na odrážedle. Může se tak stát v okamžiku, kdy dítě chodí a dosáhne ze sedla odrážedla nohama na zem.

Odrážedla pro děti jsou vlastně dětské bicykly bez klik a pedálů s koly o průměru 12“.

Děti se na nich pohybují odrážením se nohama od země a naučí se na nich udržovat rovnováhu, zatáčet a odhadovat vzdálenost při jízdě. Po průpravě na odrážedle často po přechodu na klasické kolo již děti nepotřebují balanční kolečka a velmi rychle začínají samy jezdit.

Od 3 let na jízdní kolo!


Přechod na první opravdové kolo může nastat již přibližně ve třech letech věku dítěte. Nejmenší dětská kola o velikosti 12“ a 16“ mají děti naučit zejména šlapání. Brzdí se na nich protišlapem, tedy zpětným záběrem pedálů.

Ruční pákové brzdy mají až kola od velikosti 20“. Ty už také bývají vybavena přehazovačkou a odporuženou vidlicí.

U největších dětských kol, tedy „čtyřiadvacítek“, přibývá ještě přední měnič převodů. Na 20“ a 24“ kolech by s vámi dítě již mohlo zvládnout i delší vyjížďku, ale o tom až někdy příště.

Kam pro cyklistické vybavení


Kvalitní dětské vozíky, sedačky, odrážedla, dětská kola a veškeré příslušenství najdete například v dětských obchodech Skibi Kids v pražských obchodních domech OD KOTVA a DBK Budějovická, nebo ve specializovaných cyklistických prodejnách jako je Ski a Bike Centrum Radotín, kde se nabízí i jízdní kola pro dospělé.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...
obrázek ke článku Dětská kola a cyklistika s dětmi