Bolest bederní páteře – skolióza, lordóza, kyfóza

Správný postoj by měl vypadat tak, že nohy jsou rovně u sebe, kolena i kyčle jsou napjaté, ale ne prohnuté. Páteř je rovná, pokud se opřete o zeď, budou se záda dotýkat týlem, lopatkami, hýžděmi, lýtky a patami. Tělo nesmí být křečovitě napjaté, pánev, hlava ani břicho nesmí vyčnívat dopředu. Záda by měla zůstat rovná i při naklánění, chůzi a běžných denních činnostech. Síla se tak rozloží do celé páteře a nedochází k přetěžování jejích částí.

Jedno z nejdéle známých a velice často se vyskytujících ortopedických onemocnění je skolióza, která se vyvíjí již od dětství. Může být vrozená nebo může vzniknout při nestejné délce dolních končetin nebo jako následek jednostranné zátěže.

Jednotlivé obratle se pootočí kolem vlastní osy. Páteř je tak většinou v hrudní oblasti zahnuta doprava, v bederní doleva. Jde o trvalé vychýlení páteře na jednu stranu, která je v těchto úsecích ztuhlá.

Pro skoliózu je charakteristická nestejná výška ramen. Vybočení způsobuje vadné držení těla, což vede nejen k bolesti zad, ale často narušuje sebevědomí dítěte a dospívajícího, čímž může způsobit i vážné psychické problémy.

Dalším patologickým zakřivením páteře, které se může projevovat bolestí v oblasti bederní páteře je:


  • Kyfóza - nadměrné prohnutí v předozadní rovině směrem dozadu.
  • Hrudní kyfóza - vyznačuje se kulatými zády a vyklenutím hrudní páteře. Dochází k ní především při ochabování mezilopatkových svalů, může být i příčinou jiných onemocnění.
  • Lordóza - nadměrné prohnutí páteře dopředu.

Účinnou prevencí bolestí zad je správné držení těla střídání aktivní a relaxační fáze.

Správné držení těla - v sedě je nutné mít vždy zastrčené bříško, dolní končetiny široce rozkročené, pánev mírně sklopenou dopředu, vypnutou hruď a ramena stlačená mírně dozadu. Bradu tlačte lehce do hrudní jamky a dozadu. V případě, že pracujete na počítači, měl by monitor být ve výšce očí. Nikdy nemějte shrbená záda, stlačený hrudník a břicho!

Velmi důležité je také střídání aktivní a relaxační fáze. Pokud při práci sedíte, čas od času vstaňte, projděte se a protáhněte, nikdy nepracujte ve stejné pozici několik hodin. Důležitý je tvar a typ židle, občas se hýbat je potřeba i v sedě na židli.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...