Co kloubům prospívá a co jim naopak škodí

Pravidelné cvičení a zdravý životní styl prospívají nejen vaší postavě, ale i dobrému stavu vašich kloubů. Lze tak předejít i závažnému onemocnění, jako je artróza. Velmi však zaleží na druhu pohybu, neboť přílišná zátěž nebo jednostranné zatěžování kloubům naopak škodí. Stejně tak i nadváha patří k rizikovým faktorům vzniku artrózy.

Mezi nejvhodnější sporty pro naše klouby patří:


  • plavání - pomáhá zlepšovat pohyblivost, šetrně posiluje svaly, čímž stabilizuje klouby, vhodné i pro osoby s nadváhou a obezitou
  • cvičeni ve vodě - součástí rehabilitace po úrazech a operacích
  • jízda na kole či rotopedu
  • chůze - velmi vhodný je nordic walking, který prokazatelně snižuje zátěž kloubů a navíc se do chůze intenzivněji zapojuje horní část těla, takže člověk vydá i více kalorií

Při těchto aktivitách se klouby zbytečně nepřetěžují, přičemž pohyb působí na zachování jejich přiměřené funkce.

Plavání a cvičení ve vodě prospívá i nemocným kloubům, neboť pohyb ve vodě je ke kloubům velmi šetrný. Voda nadlehčuje a současně tlumí nárazy. Pokud má příjemnou teplotu, příznivé účinky se znásobují, bolest se zmírňuje.

V případě akutního zánětu kloubu s bolestí, zarudnutím a proteplením je však každá pohybová aktivita vyloučena, platí to i o kondičním plavání nebo o cvičení ve vodě.

Pro revmatiky se pořádají v některých městech speciální kurzy plavání a cvičení ve vodě. Mají zde speciální vybavení (odlehčujících návleků nebo vesty), aby zatížení nosného systému bylo jen minimální.

Při potížích s krční páteří se často nedoporučuje plavecký styl „prsa“, který páteř nadměrně zatěžuje. Pacientům většinou více vyhovuje kraul nebo znak.

Snažte se tedy klouby nepřetěžovat, aby nedocházelo k nadměrnému opotřebení chrupavky.

Nezatěžujte svoji páteř ani ostatní klouby nadměrnou fyzickou námahou, nenoste těžká zavazadla. Omezte zvedání těžkých předmětů švihem, vyhněte se sportům, které způsobující nadměrné zatížení kloubů a jsou spojeny s pohybem na tvrdém povrchu.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
Colafitwifina30.05.2014