Výživa těhotných a kojících žen
Přehled článků v sekci Výživa těhotných a kojících žen
Těhotenství a porod jsou fyziologické procesy, provázené značnými změnami na jednotlivých orgánech. Tím se organismus ženy připravuje na zvýšené potřeby rostoucího plodu v bříšku a na následující porod. Zdravá žena toto období překoná bez problémů a po porodu se její organismus opět vrátí do původního stavu.
Zácpa je v těhotenství nejen nepříjemná, ale může být i velmi nebezpečná, protože střeva následně dráždí dělohu. Těhotné ženy by tedy měly vzhledem k možným trávicím problémům jíst vícekrát denně. Neznamená to, že by se měly přejídat, ale denní přísun potravin je třeba rozdělit do několika menších porcí.
Těhotenská cukrovka trápí přibližně 2-6 % těhotných žen. Je to metabolické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi tzv. glykémií. Těhotenská cukrovka může vzniknout v průběhu těhotenství jak u žen, které patří do tzv. rizikové skupiny, tak i u zcela zdravých žen.
Kojící žena by neměla v žádném případě hladovět. Drastické diety se v této době vůbec nedoporučují. Omezí se tak nejen příjem energie pro kojící ženu, ale sníží se i příjem důležitých živin pro dítě. Zároveň dochází ke zvýšenému odbourávání tukových buněk a do mateřského mléka se tak mohou dostat z těla matky toxické látky uložené v tucích.
Většina prenatálních preparátů je vyváženou kombinací vitamínů, minerálů a stopových prvků, a to v takovém poměru a množství, aby v žádném případě nedošlo k předávkování těhotné nebo kojící ženy.