Zánět pohrudnice (pleuritida)

Pohrudnice (pleury) je membrána, která obklopuje plíce. Má dvě vrstvy, a to viscerální pleuru, která pokrývá plíce a parietale pleury, která vystýlá vnitřek hrudní stěny. Mezi těmito dvěma vrstvami se nachází malé množství tekutiny, která zajišťuje jejich vzájemné posouvání, klouzání během dýchání.

Zánět pohrudnice (pleuritida) se může objevit bez dokazatelné příčiny, tj. bez předcházejícího jakéhokoliv onemocnění. Většinou se však přidruží k některé nakažlivé chorobě.

Mezi hlavní příčiny zánětu pohrudnice se řadí infekční záněty, které jsou způsobené viry. Pokud jsou příčinou bakterie, tak jde ve většině případů o zápal plic, který se přesune až do pohrudnice, kde posléze vzniká zánět. Další příčinou může orgánové selhání (zánět slinivky, cirhóza jater, porucha ledvin, ..) nebo nádorové onemocnění plic, azbestóza či revmatická artritida. Jako možná příčina může být i úraz hrudníku.

K rozpoznání nemoci přispívá jednak náhlý vznik (bodavá bolest) a nález poklepový a poslechový. Pokud jde o nahromadění tekutiny, je nutné, aby se lékař přesvědčil, jakého charakteru je výpotek. V místě, kde je výpotek, odsává se tenkou jehlou do injekční stříkačky nahromaděná tekutina, která se dále zkoumá.

Tekutiny se může v dutině pohrudniční nahromadit i několik litrů, čímž je plíce stlačena k přepážce mezihrudí. Nahromaděná tekutina se často sama vstřebá a úplně zmizí. Tato tekutina odchází z těla ven nejen močí, ale může se vylučovat do střev a odcházet stolicí (vodnaté průjmy).

Pokud k vstřebání výpotku nedojde, musí odborný lékař tekutinu vypustit. U zánětu, kde došlo ke zhnisání výpotku, je nutná operace.

Zánět pohrudnice má ve většině případů tyto hlavní příznaky a projevy:


  • suchý kašel - nepříjemný, silně dráždivý
  • bolest na hrudi - často velmi ostrá, mající bodavý charakter, zhoršující se při kašli a kýchání, nadechnutí
  • zrychlené povrchové dýchání - dušnost, nedostatečné dýchání neschopnost hlubokého dechu pro bolest na hrudi
  • třecí šelest - tlumený tlukot srdce
  • zvýšená tělesná teplota - pocení, malátnost
  • ztráta tělesné hmotnosti - pokles chuti k jídlu

Vyšetření se provádí:


  • z krve - zvýšené bílé krvinky, kreatinin, pankreatické enzymy, nádorové markery (CA-125, CA-19-9)
  • rtg hrudníku - odlišení od zánětu plic, azbestózy
  • CT vyšetření, ultrazvuk - důkaz tekutiny nebo výpotku
  • torakocentéza - analýza odběru vzorků tekutiny z pleury (pleurální punkce)

Léčba se liší dle příčiny vyvolání zánětu pohrudnice. Každopádně se doporučuje klid a pobyt nemocného na lůžku. Přesnou léčbu však musí vždy nařídit odborný lékař.

Kolem hrudníku, na místa, kde nemocný pociťuje bodavou bolest, přikládáme teplé a vlhké Priessnitzovy obklady, můžeme přiložit i křenovou placku.

Při bolestech se podávají analgetika a léky proti kašli (antitusika). Zánět lze snížit např. Ibuprofenem.

V případě bakteriální příčiny se nasazují antibiotika. Společně s antibiotiky je vhodné brát probiotika, aby byla zachována kvalita střevní mikroflóry.

Pokud je saturace kyslíku v krvi snížena, musí být pacientovi podáván kyslík.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...