Zlatý stafylokok (stafylokokus aureus)

Zlatý stafylokok je označení pro bakterie řádu Staphylococcus aureus. Tento mikrob ve tvaru kuličky se rád shlukuje s dalšími zlatými stafylokoky do útvaru, který připomíná trs hroznového vína. Stafylokok se nachází běžně na kůži a na sliznicích (hlavně hrdla) cca u 30 % lidské populace, aniž by způsoboval onemocnění, dokonce můžeme být jen jeho přenašečem. Přestože jsou některé druhy těchto bakterií našemu tělu prakticky neškodné, jsou jiné naopak velmi nebezpečné. Bakterie rády využívají sebemenších příležitostí např. poškození kůže, snížení imunity nebo celkové slabosti a vyčerpanosti organismu, aby zaútočily.

Pokud nezpůsobuje zlatý stafylokok žádné problémy, není potřeba jedince se zlatým stafylokokem léčit.

Stačí však sebemenší porucha obranyschopnosti organismu, aby se z neškodného mikroba stal původce infekcí. Může jít o jednoduché kožní infekce až po těžké záněty vnitřních orgánů se sepsí (otravou krve). Kromě toho se může zlatý stafylokok také uplatnit jako původce otrav z potravin. Otrava jídlem z důvodu napadení zlatým stafylokokem se projevuje křečemi v břiše a silnými průjmy.

Potraviny, kde se mohou při špatné tepelné úpravě vyskytovat bakterie zlatého stafylokoka:


  • vepřové maso
  • salámy
  • zmrzlina
  • pudinkové pečivo
  • bramborové saláty

Choroby vyvolává zlatý stafylokok až poté, co se dostane do otevřené rány, nebo když máme z nějakého důvodu oslabenou imunitu.

Zbavit se této nákazy je velmi obtížné, neboť zlatý stafylokok je stále častěji rezistentní vůči běžným antibiotikům.

Léčba stafylokokových infekcí bývá zdlouhavá, právě pro jejich odolnost a rychlou schopnost přizpůsobit se podmínkám a vytvořit si rezistenci vůči podávaným lékům.

Zlatý stafylokok se přenáší:


  • přímo - dotekem s kůží nakaženého
  • nepřímo – z předmětu, na který sahal nakažený

Stafylokokové bakterie se nejčastěji objevují ve výtěrech nosních dutin. Jejich přítomnost se dá zjistit laboratorně, a to kultivací odebraného vzorku (výtěru, hnisu).

Infekce vyvolané zlatým stafylokokem se projevují nejčastěji jako infekce kůže:


  • folikulitida - hnisavý zánět vlasového váčku
  • impetigo - vysoce nakažlivé kožní onemocnění projevující se puchýřky, či velkými puchýři, které praskají a mění se v krustu, šíří se do okolí
  • hordeolum (ječné zrno) - zánět víčka způsobený ucpáním jedné z jeho žlázek
  • paronychie - zánět nehtového lůžka

Mezi další onemocnění, vyvolané zlatým stafylokokem, patří infekce v pooperační ráně. Do rány, pokud není dobře vyčištěna a překryta, se dostávají bakterie celkem snadno. V případě, že je pacient po operaci oslabený, má sníženou obranyschopnost, je větší předpoklad, že dojde k infekci pooperačních ran. Tyto infekce se projevují od zarudnutí s lehkým mokváním až po velmi závažnou infekci s hlubokým zničením a rozkladem tkáně (nekrózou).


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...