Šedý zákal - katarakta

Výskyt šedého zákalu je častější, ale méně závažnější než zákal zelený. I když k vývoji katarakty dochází u 50 % lidí nad 50 let a u 75 % lidí nad 75 let, není tato porucha zraku nevyhnutelnou součástí procesu stárnutí. Současné studie dokazují, že způsob života a potravinové doplňky značně snižují riziko tohoto onemocnění. Přestože se dá šedý zákal poměrně snadno léčit, může lidské oko i zcela oslepit. K tomu však dochází téměř výhradně v rozvojových zemích, kde je léčebný operační zákrok pro nemocného člověka často zcela nedostupný. K šedému zákalu jsou více náchylné ženy a také lidé, kteří k němu mají genetické dispozice.

obrázek ke článku Šedý zákal - katarakta

Šedý zákal z důvody tělesných změn spojených s věkem není vůbec bolestivý. Proces se rozvíjí postupně, v průběhu několika měsíců či dokonce roků. Oční čočka se pozvolna zakaluje, klesá zraková ostrost.

Oční čočka je průhledný disk, který lomí světlo, soustřeďuje ho na sítnici a umožňuje vytvoření jasného obrazu. Katarakty jsou neprůhledné skvrny na čočce, tvořící se shlukováním a štěpením bílkovin uvnitř čočky. Vzniklé skvrny zmenšují množství světla přenášeného na sítnici a způsobují zkalené a rozmazané vidění. Stupeň poruchy zraku závisí na rozsahu a hustotě skvrn na čočce.

Katarakty se mohou vyvíjet:


  • jako následek poškození oka
  • po zánětu oka
  • z důvodu tělesných změn spojených s věkem
  • při mnoha infekcích (zarděnky, toxoplazmóza, atd.)
  • u pacientů s cukrovkou a s nadváhou, jelikož při obou těchto stavech je zvýšena hladina cukru v krvi, což může přispívat k destrukci bílkovin uvnitř čočky
  • z vrozených příčin (jde o spíše vzácnou příčinu, postihuje zhruba jedno dítě z 10 000 dětí, může však jít i o součást Downova syndromu, myotonické dystrofie)

Některé studie uvádějí, že za většinou případů vzniku katarakty stojí i dlouhodobé vystavení ultrafialovému slunečnímu záření nebo kouření. Ke vzniku mohou přispívat také nízké hodnoty antioxidantů v potravě (vitaminy C, E, beta-karoten a selen). Ty zneškodňují volné radikály, čímž chrání čočku, aby nedocházelo k jejímu poškození.

Užívání doplňků dříve, než dojde ke vzniku katarakty, může její vývoj oddálit nebo šedému zákalu zcela zabránit.

Jakmile se však katarakta objeví, lze ji odstranit pouze chirurgicky. Zakalená čočka se vyjme z oka a na její místo se implantuje umělá nitrooční čočka, která zůstává v oku natrvalo. Operace šedého zákalu je nenáročná a účinná, odstranění čočky se provádí pomocí ultrazvukového přístroje, který čočku v oku rozbije a odsaje po malých částech. Zákrok trvá 10 - 15 minut a provádí se ve většině případů ambulantně, to znamená, že ihned po výkonu může pacient odejít domů. Během operace nemusíte být ani v narkóze, pouze se oko znecitliví speciálními kapkami.

Příznaky šedého zákalu:


  • postupně se zhoršující rozmazané nebo nejasné vidění
  • vzrůstající citlivost na sluneční záření nebo oslnění světy aut v noci
  • vidění duhových kruhů kolem světel
  • změny ve vnímání barev

Z přírodních zdrojů je na antioxidanty bohatá borůvka, a to ve formě flavonoidů, přírodních sloučenin, které pomáhají eliminovat toxiny z čočky a sítnice. Místo borůvky můžete použít i ginkgo bilobu (jinan dvojlaločný), který zlepšuje oběh a má výrazné antioxidační účinky. Krevnímu zásobení oka může prospět i výtažek z hroznových jadérek, obsahuje cenné flavonoidy, má pozitivní vliv i na nejdrobnější cévy a kapiláry v oku. Celkově je vhodné konzumovat hodně čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou také dobrým zdrojem antioxidantů.

Potravinové doplňky pro prevenci katarakty (šedého zákalu):




Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...