Potravinové doplňky - prevence demence

I když tuto nemoc není bohužel možné vyléčit, lze její průběh zpomalit a zmírnit projevy a průběh. Jelikož jde o nemoc nervů, je nutné po celý život dostatečně přemýšlet (hrát šachy, luštit křížovky, číst knihy,...), ale i vyživovat nervové a mozkové buňky, čímž lze tomuto onemocnění i předejít. Mezi důležité doplňky stravy patří především lecitin, vitamíny skupiny B (B1, B3, B9, B12), ginkgo biloba, koenzym Q10, rutin, esenciální mastné kyseliny, mangan, L-theanin (v zeleném čaji a hřibu hnědém), guarana.

  • Lecitin - zlepšuje funkce mozku. Při jeho nedostatku se zhoršuje látková výměna tkání a dochází tak k předčasnému stárnutí buněk. V tomto případě stárne i mozek a vzniká stařecká demence. S přibývajícím věkem jeho potřeba stoupá.
  • Vitamíny skupiny B - vitamin B1 (Thiamin) pomáhá udržovat mozkovou činnost v normálu, při jeho sníženém množství dochází ke změnám chování. Vitamin B3 (Niacin) je odpovědný za normální funkce nervového systému. Vitamin B6 (Pyridoxin) je nezbytný při procesu uchování paměti. Bez vitaminu B9 (kyselina listová) by nefungoval správně nervový systém. Vitamín B12 (Kobalamin) udržuje nervový systém v dobrém zdravotním stavu.
  • Ginkgo biloba - extrakt z listů zlepšuje paměť, učení, soustředění a další funkce nervové soustavy. Pomáhá také zlepšit přísun krve a kyslíku do mozku, čímž se v mozku lépe využijí potřebné živiny. Ginkgo se používá jako prevence nebo léčba všech mozkových poruch, včetně stařecké demence.
  • Koenzym Q10 - hraje důležitou roli při léčbě lehkých mozkových disfunkcí. V průběhu života jeho hladina klesá, což může být příčinou nervové poruchy.
  • Rutin - je potřebný jako prevence proti mozkovým příhodám.
  • Esenciální mastné kyseliny - jsou zdrojem tkáňových hormonů stimulujících činnost nervového systému.
  • Mangan - chronický nedostatek vede k vzniku nervových a mozkových onemocnění.
  • Guarana – má blahodárný vliv na centrální nervový systém, stimuluje mozek, posiluje jeho činnost, zlepšuje schopnost koncentrace, zvyšuje duševní bdělost, zbystřuje vnímání, rozvíjí tvůrčí schopnosti.
  • L-theanin – podílí se na tvorbě alfa vln v nervovém systému.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...