Kuří oko (clavus)

Název „kuří oko“ získala tato deformita proto, že připomíná zornici oka kuřete. Od mozolu se liší tím, že střední část, tzv. jádro (centrální rohový čep), je tvrdší než ostatní rohovina. Jde o tvrdý kuželovitý střed z nahromaděné odumřelé kůže, směřující špičkou dolů do podkoží. Při chůzi nebo při tlaku obuvi působí kuří oko někdy i velmi prudké bolesti, neboť mnohdy směřuje hluboko do podkoží. Kolem jadérka je ztvrdlá kůže různého rozsahu, obvykle o průměru cca 8 - 12 mm a síle i několik milimetrů.

obrázek ke článku Kuří oko (clavus)

U dětí a mladistvých se kuří oka vyskytují jen ojediněle, což může souviset mimo jiné s rychlým růstem nohou, a tedy i s častou výměnou obuvi s větším vnitřním prostorem. S přibývajícím věkem však výskyt této vady u obou pohlaví vzrůstá.

Kuří oka se tvoří na noze, zejména na prstech nohou, a to velmi blízko pod kůží v místech, kde se nacházejí hlavice nártních kostí a článků prstů. Vyskytují se zejména na horní straně prstů, nejčastěji na malíčcích u nohou, kde působí tlak z více stran.

Občas bývají postiženy i jiné prsty, záleží na jejich tvaru, postavení a dalších faktorech, například genetické předpoklady k anatomické stavbě nohy. Kuří oka se mohou dělat také mezi prsty i na chodidlech, kde obvykle bývají jen velikosti zrnka rýže a podstatně měkčí.

Tvorba otlaků a kuřích ok je často problém anatomie té které nohy, tudíž jde o určité genetické dispozice. Odlišná anatomická stavba nohou má tak za následek, že mimo jiné dochází k velkému tlaku jakékoli obuvi (i té běžně vyhovující nebo na nízkých podpatcích) na kostní podklad, nejčastěji na horní části prstů v oblasti kloubů a tak se začínají tvořit silné otlaky v podobě značně ztvrdlé kůže.

Pokud jakýkoli tlak působí často a delší dobu, vrstva tvrdé kůže se zvětšuje a zesiluje i směrem do hloubky, kde po čase začíná tlačit na kloub nebo kost, nejčastěji prstu. Postupem času se začínají dráždit i nervová zakončení, což způsobuje bolest.

Nepravdivý je tedy mýtus, že kuří oka způsobují lodičky na vysokém podpatku. Naopak i velmi častá chůze na vysokých podpatcích je pro ženy rozhodně celkově prospěšnější než nošení jakékoli obuvi bez podpatků.

Druhy kuřích ok:


  • Tvrdá – nejčastější, tvoří je tvrdá kůže kónického tvaru obvykle uprostřed ložiska ztvrdlé kůže nebo mozolu. Občas mají ve středu jádro obklopené zanícenou pokožkou.
  • Měkká - vznikají třením a vyskytují se především mezi prsty. Jsou bělavá, mokrá a mají gumovitou strukturu, což je způsobeno potem a vlhkostí mezi prsty, jež změkčují tvrdou tkáň. Důležité je dobře vysušovat kůži, úspěšně lze použít nějaký svíravý chemický prostředek na minimalizaci vlhkosti.
  • Zrnitá - obvykle drobná a nebolestivá, objevují se buď jednotlivě, nebo ve skupinách na plosce chodidla. Rostou déle než jiná kuří oka, tvoří je mozol vzniklý kolem anomálie na plosce chodidla.
  • Vaskulární – jde o tvrdá nebo měkká kuří oka, která obsahují i cévy vtlačené do rostoucího kuřího oka tlakem. Nejčastěji vznikají stiskem nebo skřípnutím v jakékoli špatně padnoucí obuvi, teniskách. Při pokusu o vyříznutí krvácejí a mohou být bolestivá.
  • Neurovaskulární - podobají se vaskulárním, ale kromě cév obsahují i nervovou tkáň. Často se zanítí a mohou být mimořádně bolestivá.
  • Fibrózní - vznikají z dlouho trvajících neošetřovaných kuřích ok. Vypadají jako pevněji přisedlá k hlubší tkáni než ostatní kuří oka a mohou být i hodně bolestivá.

Jak na kuří oka:


  • postupné odstranění ztvrdlé kůže specielním skleněným pilníkem nebo pomocí pemzy po relaxační koupeli v teplé vodě
  • využití speciální gelové náplasti na kuří oka na prstech, jenž tvoří měkký polštářek mezi kuřím okem a obuví (jsou v tělové barvě a téměř neviditelné)
  • používání gelové podložky nebo vložky do bot v případě kuřího oka na chodidle, čímž se minimalizuje tlak na chodidlo a snižuje bolest

V případě komplikovanějších kuřích ok, která jsou zarostlá více do hloubky nebo hodně bolí, svěřte jejich odstranění raději do rukou odborníků.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...