Bradavice - oslabená imunita

Bradavice jsou infekční, ale nezhoubné výrůstky na kůži, patří k nejrozšířenějším kožním problémům. Nejčastěji se bradavice vyskytují na prstech a hřbetu rukou, v obličeji, na ploskách nohou a také na konečníku a genitálu (tzv. kondylomata). Kondylomata jsou pohlavně přenosným onemocněním, jehož léčba musí být svěřena do rukou odborníka. Příčinou je virová infekce, jejíž původcem jsou viry z rodu lidských papilomavirů. Je to onemocnění nakažlivé a snadno přenosné. Lidské papilomaviry jsou přítomny v organismu většiny lidí. Málokdo ví, že o tom, zda se vám tyto nevzhledné útvary na kůži objeví, nebo ne, rozhoduje hlavně stav imunitního systému.

obrázek ke článku Bradavice - oslabená imunita

Inkubační doba infekce virem bradavic může být různě dlouhá od 4 týdnů do 2 let. K přenosu dochází kontaktem se samotnou bradavicí a protože se jedná o onemocnění infekční, může se rozšiřovat dále po lidském těle. Hlavní rizikovou skupinou jsou zejména děti a mladiství. Infekce způsobí, že buňky napadené kůže rostou rychleji než zdravá tkáň.

Existuje několik druhů bradavic, nejčastěji se potkáme s takzvanými pravými bradavicemi. Bradavice můžeme nejčastěji získat během návštěvy veřejného bazénu nebo sprchy, vyhněte se také použití cizího ručníku, pantoflí, ponožek, infekční může být i chůze naboso po cizí podlaze.

Onemocnění tedy obvykle propukne až ve chvíli, kdy je oslaben imunitní systém. Organismus se neubrání zvláště v období, kdy je snížena obranyschopnost a kdy máme nedostatek vitamínu A, C a E, které podporují i správnou výživu pokožky.

Vznik bradavic je jeden z velmi dobrých ukazatelů slabé obranyschopnosti. Většina bradavic časem sama zmizí, vše záleží na stavu imunity. Je-li obranyschopnost příliš slabá, mohou bradavice na kůži vydržet i několik let a některé jejich druhy se rády vracejí.

Pokud rozeznáme bradavice od jiných kožních problémů, můžeme se obrátit na kožního lékaře (dermatologa). Tento lékař diagnostikuje bradavice zpravidla na první pohled. V případě nejasností lze provést histologické vyšetření odebraného nálezu, ale zpravidla k němu nedochází.

I když bradavice zpravidla nevyvolávají žádné klinické obtíže, jejich větší rozesev může být doprovázen bolestivostí. Je-li bradavice zanícená, krvácí a působí bolest. Brání při výkonu některých činností. Dnes je možné nechat si bradavice odstranit kryoterapií, laserem nebo speciálními přípravky, prevencí jejich vzniku ale i tak zůstává především silná imunita.

K léčbě bradavic můžeme využít teké mnohé přípravky, které lze zakoupit v kterékoli lékárně. Patří mezi ně léky, které ničí chorobně se množící kožní buňky, např. kyselina mravenčí, salycilová, cytostatika atd..

Mezi klasickou léčbu patří lokální zmražení bradavic pomocí kapalného dusíku. Léčené bradavice se často znovu vracejí. Velké bolestivé bradavice, především na ploskách nohou, lze odstranit i chirurgickou cestou a moderní laserovou technologií. Léčba bradavic však bývá v nejednom případě problematická, protože při odstranění samotných bradavic není zlikvidován vir, který je způsobuje a může tak docházet k jejich recidivě.

S bradavicemi si můžeme poradit i domácí léčbou, někdy je však rozumnější navštívit odborníka.

Mezi lidové léčitelství patří některé byliny, např. česnek, cibule nebo vlaštovičník a také šťáva z citrónů, kterou se bradavice potírají.

Vlaštovičník větší - šťáva, která vytéká po rozlomení stonku je nejznámější přírodní prostředek. Stačí jí bradavici potírat často a tak dlouho, dokud nezmizí. Na dobu, kdy bylina není k dispozici, si můžete vyrobit velmi účinnou mast na bradavice z vlaštovičníku.

Příprava masti na bradavice z vlaštovičníku většího:


  • Rozehřejte ve vodní lázni nemo mikrovlnné troubě sádlo nebo kokosový olej.
  • Poté vložte nať vlaštovičníku a nechte přes noc stát.
  • Další den opět vše rozehřejte, sceďte přes plátno a nalijte do skleničky.
  • Uchovávejte v ledničce.
  • Bradavice musíte potírat dlouhodobě.

Šťáva z cibule - příprava:


  • Kuchyňskou cibuli rozříznmte, uprostřed uděláme důlek, kam nasypeme trochu cukru.
  • Cibule pustí šťávu, kterou bradavici potíráme, dokud nezmizí.
  • Postupně si připravíme další, čerstvou šťávu.

Propolis, tmavý lesní med - příprava:


  • Z propolisu a trochy včelího medu umícháme kašičku a naneseme ji na bradavici.
  • Překryjeme vatovým tamponem a přelepíme. Pokud nemáte propolis, lze použít tmavý lesní med.
  • Opakujeme až do odpadnutí bradavice.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...