Zakrslý králík - vhodná strava

Králík patří mezi býložravce, tudíž je jeho trávící soustava uzpůsobena pro příjem trávy, bylin a listů, což je potrava s velkým množstvím vlákniny a vápníku. Nízký obsah vlákniny způsobuje nemoci střev a zažívacího ústrojí. Nízký obsah vitamínů způsobuje kožní problémy, poruchy sluchu a zraku,...

obrázek ke článku Zakrslý králík - vhodná strava

Králíček jí po celý den, proto je nezbytné, aby měl vždy u sebe dostatek sena a vody. V okamžiku kdy pocítí hlad, tak se nají, napije.

Důležité je si uvědomit, že tím, že králíčka nebudeme dostatečně krmit, nezpůsobíme, že králíček neporoste, bude opravdu malý. Velikost králíčka je prostě dána geny, králíček poroste i s malými porcemi jídla. Nedostatek potravy mu může naopak zdravotně velmi ublížit.

Jídelníček králíka by měl obsahovat:


  • 80% - kvalitního, neprašného sena
  • 12% - 15% zeleniny, bylinek, listí z ovocných stromů apod.
  • 5% bezobilných granulí

Králík by měl vždy mít k dispozici čerstvou vodu!

Hlavní složkou krmné dávky králíka je seno, které musí mít neustále k dispozici. Díky senu a žvýkání si tak obrušuje zadní stoličky, čímž se předejde jejich přerůstání a následnému drahému operativnímu zákroku. Problémy se zuby signalizuje například výtok z očí, nebo že králík odmítá jíst vše, co se musí více kousat. V létě je seno možné nahradit trávou, ale zvykejte na ni králíčka pomalu.

Králíčka lze krmit také zeleným krmivem, u mladých králíků krmíme zeleným a čerstvým až od 4. – 6. měsíce a velmi opatrně, aby si na změnu zvykl. Hrozí kokcidióza a narušení trávení (nadýmání).

Mezi vhodné čerstvé zelené krmivo patří např. jabloňové listí, jitrocel, zavadlá kopřiva, pampeliška, bazalka, brokolice, celer, mrkev, ředkvička, okurka, čekanka, kapusta, kokoška pastuší tobolka, máta, jetel, meduňka, rozmarýn, sedmikráska, řebříček, petržel, salát (opatrně a menší množství), …

Množství podávaných bylinek a kořenové zeleniny kontrolujeme, protože nadmíra vápníku v bylinách a množství cukru v kořenové zelenině králíkovi škodí. Ideální množství zeleného krmení je zhruba 1 hrnek zeleniny na 1 kg váhy králíčka, přičemž dávku lze rozdělit na několik porcí během dne. Ideální je zeleninu střídat, alespoň 3 - 6 druhů v denní dávce. Zelené krmení lze podávat sušené nebo čerstvé, ale hlavně v teplých měsících se preferuje kvůli zachování vody, vitamínů a enzymů čerstvý stav.

Nesbíráme bylinky, které vyrostly u rušné silnice, obsahují jedovaté látky!!!

Ovoce podáváme zřídka, hrozí narušení trávení, hlavně v případě velké porce ovoce, které je plné cukru. Mezi vhodné ovoce patří banán, hruška, jablko (pecky z jablka vždy odstraníme, jsou pro králíčka jedovaté), malina, borůvka, hroznové víno, meloun.

Větvičky keřů a stromů jsou pro králíčky nejen pochoutkou, ale slouží i pro broušení zoubků a proti kokcidióze. Vhodné jsou větve z vrby, buku, lísky, břízy, olše, rybízu a ovocných stromů (jabloň, hrušeň), nikdy nebereme větve z peckovin.

Granule by měly tvořit jen cca 5% jídelníčku králíčka, což je cca 1 polévková lžíce denně. Granule vybíráme jednobarevné, aby si králíček nemohl vybírat, co mu chutná a bezobilné, protože obilí, jako pšenice nebo ječmen a jiné, ucpává králíčkovi cévy a mouku neumí jeho trávení zpracovat. To stejné je i s hrachem, sójou, nebo chlebem. Vždy čteme složení, granule by měly obsahovat co nejvíce vlákniny (kvůli broušení zubů) a co nejméně bílkovin. Pozor na směsi, mohou obsahovat něco záhadného, což může králíčkovi škodit. V pozdějším věku je dobré králíčkovi granule nedávat. Nahraďte je senem a zeleným, šťavnatým krmením.

Pamlsky ze zverimexu se nedoporučují, protože králíček rychle ztloustne a může předčasně uhynout. Jako pamlsek můžeme dát trochu vloček, bezobilná srdíčka z bylin nebo vojtěšková kolečka (vojtěška - bylina - je velmi kalorická, podáváme s mírou), sušené hruškové a jablečné křížaly, sušený banán.

Králík požírá své měkké bobky, výlučky slepého střeva, které jsou pro trávení velice důležité. Tyto bobky obsahují bílkoviny i vitamíny skupiny B a toto chování je naprosto normální. Pokud je ovšem nechává a přitom nežere, omezte krmení a nechte mu pouze seno a vodu, trávení se následně většinou ustálí. V případě, že tzv. "vánočky" (měkké bobky nalepené k sobě) neustanou, je třeba konzultace s veterinárním doktorem na podezření na kokcidiózu a začít ihned s léčením (nejlépe Sulfacox do vody).

V době línání je vhodné přidávat do stravy lněné semínko, nebo trochu kiwi kvůli "chuchvalcům" srsti, která může, hlavně u plemene Teddy, ucpat králíčkovi střeva.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...