Zakrslý králík - popis druhových králíků

Zakrslý králík je forma králíka domácího, která byla vyšlechtěna hlavně ve Velké Británii, dále v Německu, ve Francii, Švýcarsku a Holandsku. Svým vzrůstem a hmotností jsou tito králíci nižší, než ostatní domácí králíci.

obrázek ke článku Zakrslý králík - popis druhových králíků

Hermelín


Hermelín své jméno dostal po hranostajovi. Hranostaj mění na zimu pro lepší maskování své zbarvení z hnědošédé na sněhově bílou barvu, čímž připomíná hermelín. Kožíšky hranostajů byly tak krásné, že se staly ozdobou královských slavnostních plášťů. Na počátku 19. století bylo zpracování hranostajových kožešin zakázáno. Lidé tedy začali hledat náhradu a nalezli ji v polském králíkovi, zvířeti zhruba stejně velkém jako je divoký králík. Původně byl hermelín albínem, měl čistě bílou srst a růžovou duhovku s karmínovou panenkou. Tato varianta se značí Heč (hermelín červenooký). Hermelín má krátké zavalité tělo se středně dlouhými končetinami, vzpřímený postoj, neznatelný krk a velmi krátký ocas. Hlava je poměrně velká. Délka uší je do 5 cm, barva srsti sněhobílá bez nádechu jiné barvy. Barva očí je dle typu světlemodrá nebo světlečervená s karmínovou panenkou. Drápky jsou bílé, hmotnost 1,30 –1,70 kg.

V roce 1919 byla v Německu vyšlechtěna nová podoba, bílá barva zůstala na srsti, drápky byly taktéž bez pigmentu, ale duhovka oka byla blankytně modrá s černou zorničkou. Modrooký hermelín se značí jako Hem.

Zakrslý barevný


Toto plemeno je v podstatě barevný hermelín. Vzniklo kombinací hermelína a druhého barevného plemene. Toto plemeno má podle standardů o něco vyšší hmotnost než jiní zakrslí králíci. Ideálně by se měla pohybovat mezi 1,40 kg - 1,60 kg. Strakáči jsou typičtí svojí kresbou. Ta se dělí na kresbu hlavy, kresbu trupu a boční kresbu.

Zakrslý strakáč může být v barevném provedení: černý (Zstrč), černožlutý (Zstrčž), modrý (Zstrm), divoce zbarvený (Zdiv), zakrslý siamský žlutý (ZSiž), zakrslý hototský bílý (ZHb) nebo zakrslý japonský (Zj).

Marburský králík


Jde o oblíbené plemeno králíka původem z Německa. Byl vyšlechtěn v německém městě Marburg, podle něhož nese i název. Jedná se o populární plemeno běžné i v České republice, jeho hmotnost se pohybuje mezi 2,50 kg až 3,25 kg. Optimální hmotnost je však okolo 3 kg. Nohy se jeví krátké, ale jsou silné. Hlava je krátká, široká a je to jeden z faktorů, podle něhož lze poznat samici od samce. Samci mají tvrdší a výraznější linie na hlavě a také jsou těžší, naopak samice mají jemné linie a jsou lehčí. Krk je velmi nevýrazný. Uši jsou pevné, krátké až středně dlouhé a většinou vztyčené. Pokud je ale králík ve stresu, má je stažené dozadu. Srst má délku téměř 3 cm a její zbarvení je typickým znakem marburského králíka, je tedy stříbrná až modrá. Mohou se vyskytoval i ojedinělé bílé chlupy, což je přípustná vada.

Z chovatelského hlediska se jedná o nenáročného králíka, který ale potřebuje více pohybu než běžní větší plemena. Má sklony k obezitě, proto musíme váhu hlídat. Marburskému králíkovi nevadí ani celoroční pobyt venku, pozor však na řidší srst, v tom případě je nutné, aby byl králík přes zimu v zateplených prostorech.

Zakrslý strakáč - (Zstr)


Jedná se o zakrslého králíka s anglickou strakatostí. Kresba se člení na kresbu hlavy a kresbu těla. Zakrslý strakáč je uznán v kresbě Českého strakáče a jeho barevných rázech. Tělo má zakrslý strakáč kratší a je stejně široké v celé jeho délce. Poměrně krátké má hrudní končetiny, silné jsou přiměřeně k tělu. Krk tohoto plemene je téměř neznatelný a pírko je kratší. Hlavu má zakrslý strakáč širokou a to v celém profilu. Hlava je dobře klenutá, lícní partie tohoto plemene jsou rovněž poměrně výrazné. Oči jsou spíše větší. Uši tohoto plemene jsou těsně u sebe vzpřímeně nesené, protože jde o zakrslou formu, bývají uši dlouhé pouze kolem 6,5 cm. Srst má zakrslý strakáč poměrně hustou a dosahuje délky asi 2 centimetry. Požadovanou hmotnost 1,40 až 1,60 kg dosahují tito králíci v půl roce života. Plemeno se u nás chová jen sporadicky. Nejvíce v barvě černé (Zstrč) a i líbivé černožluté (Zstrčž).

Zarkslý rex (Zrex)


První králík typu rex byl vyšlechtěn ve Francii už v roce 1919, ale první zakrslý rex spatřil světlo světa až roku 1967 v Německu. Toto plemeno (Zrex) je zajímavé svou srstí. U rexovitých plemen jsou chlupy kratší a jsou kolmo ke kůži. U plemen s normální srstí leží chlupy na těle králíka proti sobě. Typů je mnoho, mají však shodné rysy. Tím nejvýraznějším je jejich sametová, kadeřavá srst. Dále pak hlava, která je v poměru k tělu celkem velká a široká. U zakrslého rexe je délka srsti cca 14-15 mm. Ideální hmotnost je 1,20 - 1,40 kg.

Existuje v mnoha kresbách a barevných rázech: ZASRex (anglický strakáč), ZČiRex (činčilový), ZHoRex (holandský), ZKuRex (kuní), ZMaRex (marburský), ZMSRex (meklenburský strakáč), ZMRex (modrý), ZRRex (ruský), ZRhRex (Rhönský), ZRysRex (Rys), ZSrex (stříbřitý), ZSsRex (slovenský sivomodrý).

Zakrslý liščí (ZLi)


Liščí králík byl vyšlechtěn téměř současně ve Švýcarsku a v Německu. Ve Švýcarsku to byl inženýr Müller z města Zug, který křížením angor a činčil dosáhl modrých liščích králíků. Cílem bylo vytvořit plemeno králíka s delší srstí, která by imitovala kožešinu polárních modrých lišek. S plemenem se lze potkat na výstavách v zahraničí (zejména Německo), nicméně i tam je velmi málo rozšířeno.Velkého zájmu se plemeni dostává pouze ve Švýcarsku. Charakteristickým znakem tohoto plemene jsou prodloužené pesíky spadající po bocích králíka. Chlupy mají mít délku 3 cm až 5 cm a nestříhají se, váha je 0,80 - 1,60 kg.

Existuje mnoho barevných rázů, v České republice je nejrozšířenějším rázem zakrslého liščího ráz bílý červenooký (ZLibčo), čili albín. Vidět můžete i ruského černého (ZLiRč) nebo kuního hnědého (ZLiKuh).

Zakrslý Teddy


Teddy je mladé plemeno, do ČR bylo dovezeno koncem roku 2005 z Německa. Tento králíček byl cíleně vyšlechtěn jako rodinný mazlíček, je velmi přítulný, není rád sám. Hodí se nejen k dětem, ale i ke starým lidem, aby jim pomáhal zahánět samotu. Ke svému majiteli přilne, nezáleží na tom zda jde o samečka či samičku. Teddy v anglickém překladu znamená medvídek a on se malému plyšovému medvídku opravdu podobá. O milou povahu a líbivý vzhled Teddy králíčka se zasloužili především chovatelé v Německu a Holandsku křížením angorských, liščích a barevných zakrslých králíků. Jeho srst je delší, jemná, jedno a vícebarevná, přípustné jsou všechny barvy. Důležité je, aby srst byla stejně dlouhá po celém těle. Diskutuje se o hmotnosti králíčků, doporučuje se u dospělých zvířátek 0,80 - 1,70 kg a délka uší 5 - 6,3 cm.

Králík zakrslý saténový


Srst zakrslého saténového králíka je mimořádně hustá a elastická s délkou 1,8 - 2 centimetry. Všechny druhy chlupů vykazují velmi silný, hedvábný a třpytivý lesk. Je vyvolán saténovým faktorem na všech chlupech se schopností silně odrážet paprsky světla. Tento lesk se projevuje nejvíce na místech s kratší srstí. Optimální hmotnost se pohybuje mezi 1,00 -1,25 kg. Zakrslý saténový králík by neměl vážit více jak 1,50 kg a méně než 0,80 kg. Uši by neměly být kratší než 4 cm.

Zakrslý beran


Králík zakrslý beran původem z Holandska se dnes vyskytuje po celém světě. Hmotnost zakrslého berana by měla být mezi 1,50 kg až 2,00 kg. Charakteristická je pro něj silně podsaditá stavba těla, krátké končetiny, velmi krátký krk, zakulacená hlava s širokým čelem a výraznými skráněmi, velké a vypouklé oči, lesklá hebká srst a 22 až 28 centimetrů dlouhé uši, které jsou pro berany typické. Jsou svisle k zemi a při pohledu zepředu mají tvořit jakoby podkovu. Na konci uší mají být znatelné hrbolky, nazývající se korunky. Co se týče barevných rázů, tak u zakrslých beranů najdeme snad všechny existující barevné kombinace. Králík zakrslý beran se dožívá délky života 7 až 9 let, výjimečně až 12 let. V jednom vrhu bývá 4-8 mláďat.

Holandský zakrslý králík


Holandský zakrslý králík je zakrslou formou holandského králíka, který patří do skupiny malých plemen králíka k historicky nejstarším. Je menší, než většina ostatních plemen, má průměrnou hmotnost od 0,50 do 1,50 kg. Je jedním z nejoblíbenějších plemen domácích králíků, hodí se do rodin s dětmi. Zvláštní kresbu těchto králíků najdeme na obrazech starých italských mistrů z 15. století. Přestože jej vyšlechtili angličané, neupřeli Nizozemí původ kresebně zbarvených zvířat. Holandská strakatost proto patří k jedné z nejstarších mutací králíka. Koncem 19. století byl importován i do ČR.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...