Zakrslý králík - granule

Bohužel je řada majitelů králíčků, která zcela zapomíná na význam sena a čerstvé zeleniny a uchylují se hlavně ke granulím. Ty by ale měly sloužit hlavně jako doplněk stravy a ne jako jeho hlavní složka. V jídelníčku dospělého králíčka se dokonce nemusí takové krmení vyskytovat vůbec, neboť stačí dostatek sena, zeleniny a trochy ovoce.

U mladých králíčků jsou granule základ stravy, ale musí se jednat o granule určené pro jejich věk (zhruba do 6. - 7. měsíce).

Dospělému králíčkovi by měly stačit max. dvě polévkové lžíce granulí za den, ideálně polovina ráno a pak večer.

Granule se musí uchovávat v suchu a chladu. Při výběru granulí sledujte, kolik obsahují vlákniny, bílkovin, vápníku, fosforu, tuků a vitamínu D.

Přestože řada prodejen nabízí různé druhy směsek, které se skládají z obilnin, luštěnin, nebo různých semínek, ovoce a oříšků, tak tyto směsky jsou pro králíčky nevhodné, protože často obsahují sušené mléko nebo živočišné moučky. Zároveň jsou také velmi kalorické, což pro králíčka není dobré, obzvlášť pokud má málo pohybu a velkou část dne tráví zavřený v kleci.

Zároveň v nich je zvýšené množství tuků a škrobů, což může u králíčků způsobit zdravotní problémy. Zároveň u těchto směsek králíček ukazuje svoji chytrost a lehce si vybere jen to, co mu chutná. Tím přichází o nějaké živiny, které jsou pro něj důležité. Při nákupu granulí je tedy opravdu důležité číst složení. Také je třeba si uvědomit, že čím je králíček starší, tím víc nerad mění své zvyky, to se týká také typu granulí. Pokud je králíček starší a najednou se granule změní, může se to odrazit i na jeho chování.

Granule by se starším králíčkům neměly dávat také z důvodu, že si na ně zvykne a začne jim dávat přednost před senem, což je po zdravotní stránce pro něho špatné.


Sdílet na: Facebook Linkuj.cz
Přehled komentářů k článku
... doposud nebyl přidán žádný komentář ...